10 °C

Tillerson'dan Rusya açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Kongre üyelerini uyararak Rusya'ya karşı yapılacak yaptırımların iki ülke arasındaki "yapıcı ilişkileri" etkileyeceğini söyledi.

Tillerson'dan Rusya açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde düzenlenen "2018 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı Bütçesi" başlıklı oturumda konuştu.

Oturumda dış politikaya ilişkin soruları cevaplayan Tillerson, ABD Kongresi'nin Rusya'ya karşı bazı yaptırımlar getirmeyi hedefleyen adımları hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Yaptırım kararının Kongre'den geçmesi durumunda iki ülke arasındaki "yapıcı ilişkilerin" etkileneceğini belirten Tillerson şunları kaydetti:

"Kongre üyelerine başkanın gelişmekte olan diplomatik ilişkiler için yaptırımları düzenleme özgürlüğünü garantiye alması yönünde çağrı yapıyorum. Esas olarak, ihtiyacımız olduğu zamanlarda tansiyonun artırılmasını isteriz, fakat gerektiği zamanda yapıcı ilişkilerin geliştirmesini isteriz."

Tillerson, Kongre üyelerinden Rusya'ya yaptırım uygulanması için önlerine gelecek tasarıya destek vermemelerini söyledi.

"Afganistan politikamız teftiş sürecinde"

Tillerson ayrıca, bir soru üzerine ABD'nin Afganistan politikası üzerine konuştu.

ABD'nin Afganistan politikasına ilişkin bir sürecin devam ettiğini kaydeden Tillerson, bu sürecin gelecek haftalarda bir sonuca bağlanacağını belirtti.

Tillerson, "Bu konuyu başkana sunmak için önümüzdeki haftalarda bir sonuca bağlanmasını bekliyoruz, bu şekilde son kararımızı alacağız. Afganistan konusunu kontrolümüz altında, gerginliğin daha da artmaması adına atılması gereken bazı adımlar var." dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.