5 °C

Times: Rusya Suriye'ye ikinci üs kuruyor

İngiliz Times gazetesi Rusya'nın Suriye'de yeni bir hava üssü kurduğunu iddia etti.

Times: Rusya Suriye'ye ikinci üs kuruyor

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Times, Rusya'nın Suriye'de yeni bir hava üssü inşa ettiğini, Humus kenti yakınlarındaki üsse askeri personel ve ekipman gittiğini yazdı.

Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünün, Rusya'nın kullanımına açıldığını yazan Times, "El Şayrat zaten Rusya'nın atak helikopterlerinin indiği yerdi. Ancak yaklaşık bir ay önce üsse gelen yeni askeri personel, daha geniş kapsamlı bir üssün hazırlıklarına başladı" dedi.

Gazeteye konuşan bölgedeki kaynaklar, "Şu anda üste 50 ila 60 Rus askeri var. Askerler için lojmanlar yapıldı. Ama bazı askerler üsse yakın olduğu için Humus'ta kalıyor. Bildiğimiz kadarıyla üste 10 uçak ve 15 helikopter var" ifadesini kullandı.

lazkiye-001.jpg

Uçak sayısı ikiye katlanacak

Haberde, oluşturulan yeni üsle birlikte Rusya'nın Suriye'deki uçak kapasitesinin ikiye katlanacağı, üsse uçakların yanı sıra aralarında özel harekat personelinin de bulunduğu toplam bin askerin sevk edileceği belirtildi.

Bombardımana korunaklı 45 hangar 

El Şayrat hava üssünde toplam 45 uçak hangarı bulunduğu ifade edilen haberde, her hangarın bombardımanlara karşı korunaklı olduğu bildirildi.

Rus mühendislerin hava üssündeki pistleri onardığını belirten Times gazetesi, El Şayratta bir ana pist bir de yedek pist olmak üzere iki iniş pisti olduğunu yazdı.

Kremlin askeri varlığını güçlendiriyor

Haberde Moskova'dan yapılan son açıklamalar da hatırlatılıyor ve "Kremlin Suriye'deki askeri gücünü artırmak istediğini ifade etmişti" denildi.

Rusya'nın Mi-24 tipi atak helikopterlerinin Irak Şam İslam Devleti'nin elindeki antik kent Palmyra yakınlarında operasyonlar düzenlediği de vurgulanan haberde, Jane's Defence Weekly dergisinin güvenlik uzmanı Tim Ripley'in de görüşlerine yer verildi: "Palmyra, Lazkiye'den kalkan helikopterler için çok uzakta. O yüzden bazı helikopterleri El Şayrat üssüne gönderdiler. Humus bölgesinde ciddi anlamda artan bir Rus varlığı var ve bölgeye jetlerini de göndermeleri kendileri açısından akılcı olur.

 

 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.