21 °C

Transavia projesi iptal edildi

Fransa Ulaştırma Bakanı, pilotların grevine neden olan projenin tamamen iptal edildiğini açıkladı. Air France yönetimi ise projenin sadece askıya alındığını bildirdi

Transavia projesi iptal edildi

PARİS - Fransa Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies, Air France pilotlarının grevine neden olan düşük maliyetli Transavia projesinin iptal edildiğini duyurdu. 

Air France yönetimi ise projenin sadece askıya alındığını bildirdi. 

RMC radyo kanalına konuşan Fransız bakan, "Avrupa'da Air France'a bağlı Transavia şirketinin kurulması projesi iptal edildi. Üç aylığına askıya alınmadı, tamamen iptal edildi" dedi. 

Havre kentine bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Manuel Vals de projenin iptal edildiğini doğruladı. 

Bu açıklamaların ardından Europe 1 radyo kanalına konuşan Air France Genel Müdürü, projenin iptal edilmediğini ve sadece askıya alındığını savundu. 

Gagey, "Bu projeyi askıya aldık, sendikaya tekrar projeyi anlatmamız ve bir çıkış yolu bulmamız gerekiyor" ifadesini kullandı. 

Fransa'da devlet, Air France hisselerini yüzde 16'sını elinde bulunduruyor. 

Air France pilotlarının 10 gün önce başlattığı grevin, şirketi 200 milyon euro zarara soktuğu tahmin ediliyor. 

Air France yönetiminin projeyi askıya alma önerisini pilotlar sendikası yeterli bulmayınca, grevi sürdürme kararı alınmıştı. 

Air France, kısa ve orta mesafeli uçuşlarda ucuz bilet satan havayolu şirketleriyle rekabet etmek amacıyla Avrupa'da bünyesinde faaliyet gösterecek Transavia şirketine ağırlık vermek istiyordu. Yıllık ortalama 250 bin euro maaş alan Air France pilotları ise işverenin daha ucuz iş gücünü tercih edeceğinden endişe duyuyor.