5 °C

Trump ve Putin ilk kez yüz yüze görüştü

G-20 zirvesi nedeniyle gözlerin çevrildiği Hamburg'da ABD Başkanı Trump ile Rusya lideri Putin ilk kez yüz yüze görüştü.

Trump ve Putin ilk kez yüz yüze görüştü

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin G20 liderler Zirvesi'nde ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye saatiyle 17:15'te başlayan buluşma, iki ülke ilişkilerindeki mevcut durum göz önüne alındığında, büyük bir öneme sahip. Masada birçok konu var. Suriye ve Ukrayna krizleri en önemlileri. 

Görüşmenin başlangıcında iki lider ve kurmayları basına poz verdi. Trump, "ABD ile Rusya arasında güzel şeylerin olmasını bekliyorum" derken, Putin, "Sizinle buluştuğum için memnunum umarım toplantı sonuç getirir" ifadelerini kullandı. Liderlerin buluşmasına iki ülkenin Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov ve Rex Tillerson da eşlik etti. 

Seçimlere müdahale iddiası

Ancak Washington-Moskova hattında gündemden düşmeyen bir başka başlık daha var. O da Rusya'nın, Donald Trump'ın Başkan olduğu Amerikan seçimlerine müdahale ettiği iddiası. İki liderin bu iddiaları görüşüp görüşmeyeceği henüz bilinmiyor.

ABD Başkanı, Twitter hesabından görüşme için sabırsızlandığını ifade etti. Trump, "Bugün dünya liderleriyle görüşmek için sabırsızlanıyorum, Vladimir putin'le görüşmem için de öyle. konuşacağımız çok şey var" ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.