16 °C

Trump ve Tusk, Rusya konusunda uzlaşamadılar

ABD Başkanı Trump'la görüşmesi sonrası açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Tusk, ABD ile AB'nin Ukrayna konusunda aynı görüşte olduklarını ancak Rusya konusunda farklı görüşleri paylaştıklarını belirtti.

Trump ve Tusk, Rusya konusunda uzlaşamadılar
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı için Brüksel'de bulunan ABD Başkanı Donald Trump, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve vrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. 


AB Konseyi binasında gerçekleşen görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Tusk, ABD Başkanı ile dış politika, güvenlik ve iklim değişimi konularını ele aldıklarını söyledi. Öncellikli olarak terörizmle mücadele konusunda ABD Başkanı ile anlaşmaya vardıklarını dile getiren Tusk, "iklim değişimi ve ticaret" konularında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Ukrayna konusunda ABD ile AB'nin benzer görüşleri paylaştığına dikkati çeken Tusk,"Ancak ABD ile Rusya konusunda aynı görüşte olduğumuzu söyleyemem" dedi.

Tusk, ABD Başkanı'na "temel Batı değerleri"nin önemini vurguladığını belirterek, "Sadece çıkarlarımız yönünde değil özgürlük, insan hakları ve insan onuru gibi özgür dünya değerleri üzerinden hareket etmeliyiz mesajını verdim" ifadelerini kullandı.

Trump'ın Brüksel'e ilk ziyareti

ABD Başkanı Trump, seçim kampanyası döneminde "cehennem çukuru" dediği Brüksel'e ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiş oldu. NATO toplantısı çerçevesinde Trump, ittifak üyesi ülkelerin liderleriyle bir araya gelecek.

Öte yandan, ABD'nin Brüksel'de bulunan Belçika, AB ve NATO temsilcilikleri için henüz büyükelçi ataması yapılmadı. AB yetkilileri, ABD Başkanı Trump'ın göreve gelmesinin üzerinden kısa süre geçmesine rağmen AB kurumlarını ziyaret etmesini memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.