10 °C

Trump'ın avukatından Comey'e yanıt

ABD Başkanı Trump'ın avukatı Kasowitz, eski FBI Direktörü Comey'in ABD Kongresinde verdiği ifadeye ilişkin, Trump'ın "Rusya'nın seçimlere müdahalesiyle ilgili" hiçbir soruşturmanın kapatılması talebinde bulunmadığını söyledi.

Trump'ın avukatından Comey'e yanıt

ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatı Marc Kasowitz, Washington'da Ulusal Basın Kulübünde yaptığı açıklamada, ABD Kongresinde ifade veren eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey'in bazı sözlerinin gerçek olmadığını söyledi.

Kasowitz, özellikle Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden olan ve Trump'ın Comey'den, "eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile ilgili soruşturmayı kapatmasını istediği" iddialarına ilişkin net ifadeler kullandı.

"Başkan (Trump), Comey'den, Flynn de dahil hiç kimseyle ilgili soruşturmayı sona erdirmesini asla talep etmedi." diyen Kasowitz, Trump'ın kendisinden Flynn hakkındaki soruşturmayı sona erdirmesini istediğini iddia eden Comey'in doğruyu söylemediğini savundu.

"Comey kamuoyu önünde kabul etti"

Trump'ın Rusya soruşturmasıyla ilgili yanlış bir adım atmadığını ifade eden Kasowitz, bilakis Trump'ın, söz konusu soruşturmanın devam edip sonuçlarının bir an önce ortaya konması gerektiğini birçok kez dile getirdiğini kaydetti.

Kasowitz, "Comey, kamuoyu önünde açık bir şekilde Başkan Trump'ın, Rusya'nın müdahalesiyle ilgili herhangi bir soruşturma altında olmadığını ve Rusya'nın müdahalesi sonucunda seçimlerde tek bir oyun bile değişmediğini kabul etti." dedi.

"Başkan baskı kurmamıştır"

"Başkan, hiçbir şekilde Comey üzerinde baskı kurmamıştır." ifadesini kullanan Kasowitz, dün ABD Kongresinde ifade veren diğer istihbarat yetkililerinin de "Trump yönetiminin kendileri üzerinde baskı kurmadığını beyan ettiklerini" söyledi.

Trump'ın Comey'e "sadakatine ihtiyacım var" veya "sadakatini bekliyorum" gibi sözler söylemediğini savunan Kasowitz, Kongrede bu yönde ifade veren eski FBI patronunu bir kez daha yalanladı.

"Başkan kendini aklanmış hissediyor"

Açıklamasının sonunda Trump'ın kendi gündemi doğrultusunda önüne bakacağını vurgulayan Kasowitz, "Başkan kendini tamamen aklanmış hissediyor." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.