10 °C

Tunus'un kredi notunu düşürdü

Moody's, siyasi istikrarsızlık, zayıf bankacılık sistemi ve hükümet finansmanındaki gözle görülür baskı sebebiyle, Tunus'un kredi notunu 2 seviye birden düşürdü.

Tunus'un kredi notunu düşürdü

İstanbul - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Tunus'un kredi notunu 'çöp' seviyesinin iki basamak üstü olan Ba2'ye indirdi.

Moody's, siyasi istikrarsızlık, zayıf bankacılık sistemi ve kamu finansmanındaki dış baskılar sebebiyle, Tunus'un kredi notunu bir basamak düşürerek Ba2 seviyesini indirdi ve görünümünü ise 'negatif'te tuttu. Bu, 2011'de diktatörlük rejiminin devrilmesinden bu yana ülkeye vurulan en son darbe oldu. O zamandan bu yana, turizm gelirleri azalırken, ülkenin Avrupa'daki ekonomik partnerleri ekonomik krizden ağır yara aldı. 

Düşük derecelendirme seviyesi, borçlanma maliyetlerini yükseltme eğilimi gösterirken, uluslararası yatırımcıları da ülkeden uzak tuttu.

Kuruluş, not değişikliği sebeplerini, muhalif bir siyasetçinin suikastte hayatını kaybetmesini takiben oluşan siyasi istikrarsızlık ve politikacıların, ülkenin istikameti konusunda bir fikir birliğine varmaları doğrultusunda zorluk yaşamaları şeklinde sıraladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap