12 °C

Türk Akımı görüşmeleri haftaya ertelendi

Gazprom ile Türkiye arasında Türk Akım Hattı'na dair görüşme haftaya ertelendi.

Türk Akımı görüşmeleri haftaya ertelendi

Rusya'nın Türkiye topraklarından geçirmek istediği Türk Akım doğalgaz projesi hakkında Gazprom ile Türkiye arasında bugün için planlanan görüşme gelecek haftaya ertelendi. Taraflar ise boru hattı üzerinde Haziran sonuna kadar mutabakata varmak istiyorlar.

Rusya, AB'nin çekinceleri olan Güney Akım boru hattından vazgeçtikten sonra Avrupa'ya Ukrayna topraklarını kullanmadan doğalgaz taşıyacak boru hattını Türkiye'den geçirmek istiyor.Gazprom Türkiye-Yunanistan sınırında doğalgazı Avrupa'ya taşıyacak bir nakil merkezi kurmak istiyor. Merkez için Türkiye'nin onayını arayan şirket, Rusya'ya enerji bağımlılığından kurtulmaya çalışan birçok AB üyesinin direnciyle de karşılaşıyor.

Gazprom tarafından yapılan açıklamada görüşmenin neden iptal edildiğine dair bilgi yer almadı. Türkiye Enerji Bakanlığı'ndan bir yetkili ise görüşmenin Gazprom CEO'su Alexei Miller dahil olmak üzere şirket yetkililerinin ülke dışından gelmelerinin toplantının planlandığı zamana yetişemeyecek olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Bakanlık yetkilisinin verdiği bilgiye göre Gazprom ve Türkiye Haziran ayının sonuna kadar Türk Akım boru hattı konusunda nihai bir anlaşmaya varmayı hedefliyor.

               

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap