12 °C

Türk bankaların tahvil ihraçları olumlu

Fitch, artan tahvil ihraçlarının kredi notları açısından olumlu olduğunu ancak şu an için kredi notu artırımına gitmeyeceği bildirdi.

Türk bankaların tahvil ihraçları olumlu

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının artan tahvil ihraçlarının kredi notları açısından olumlu olduğunu bildirdi.

 

Cititgroup, Türkiye tavsiyesini 'underweight'e çekti

 

Fitch Raitings, tarafından yayınlanan raporda Türk bankalarının son dönemdeki tahvil ihraçlarının kredi notları açısından pozitif bir gelişme olduğunu ve bu durumun bankaların borç dengelerini düzenleyeceği, kısa vadeli borçların yerini uzun vadeli borçların alacağı ifade edildi.

Bununla birlikte Fitch'in bu aşamada Türk bankalarının artan tahvil ihraçları nedeniyle bir kredi notu artırımına gitmeyeceği uzun dönemli fon kaynaklarına erişimin mevcut not seviyelerine alttan destek olduğu ifade edildi.

Diğer yandan Türk ekonomisinin güçlü performansına dikkat çeken Fitch, bu yıl Türk ekonomisinin yüzde 7 oranında büyümesini beklediğini ve bu güçlü büyümenin zaman içinde Türkiye'nin notunun artırılmasına öncülük edebileceğini belirtti.

Fitch'in açıklaması şöyle sürdü:

"Türkiye'nin güçlü olduğu alanlardan birisi iyi idare edilen bankacılık sistemi. Bu sistem büyük ölçüde perakende mevduatlarla fonlanıyor. Sistem içindeki mevduatların vadesi ise oldukça kısa süreli durumda bulunuyor. Mevduatların yüzde 3'ünden daha az bir kısmı bir yılın üzerindeki vadelerde yer alıyor. 

Türkiye'de kredilerin vadeleri ise mevduatlara kıyasla çok uzun, kredilerin yüzde 60'lık bir bölümü uzun vadeli kredilerden oluşuyor. Orta vadeli krediler Türk bankaları açısından yeni bir şey değil, Ancak uzun vadeli kredilerin oranı 2002 yılının sonlarından bu yana giderek artıyor. Bu artışa uzun vadeli konut krediler destek veriyor.

Kredi ve mevduatların arasındaki vade dengesizlikleri bankaların fonlama için uzun vadeli kaynaklar bulmasını gerektirecek. Söz konusu dengesizlikler nedeni ile yüksek faizler ödemek zorunda kalabilir ancak bono ihracına gidilmesi bu riski ortadan kaldıracak. İhraçların eurobond piyasasında yapılması bir parça kur riski oluşturabilir, ancak bankalar bu riski hedge ederek kendilerini koruyacaktır.

Fitch, BDDK'nın bu anlamda TL türünden ihraçları artırmayı hedefleyen son düzenlemelerinin de olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.