6 °C

Türkiye ile doğal gaz bağlantısı kuracak

Bulgaristan, Türkiye ile doğal gaz bağlantısını kurmak istiyor

Türkiye ile doğal gaz bağlantısı kuracak

SOFYA -  Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı uzmanlarından oluşan bir heyetin, Türkiye ile Bulgaristan arasında doğal gaz hattı bağlantısı konusunda Ankara'da görüşmeler yapacağı bildirildi. 

Bakanlık yetkilileri, iki ülke arasında kurulacak doğal gaz bağlantısı konusundaki projenin süresinin ve şartlarının en kısa zamanda tespit edilmesinden yana olduklarını belirtti. 

Bulgaristan ile Türkiye arasında kurulacak doğalgaz hattının uzunluğunun yaklaşık 114 kilometre olacağı ve iki yıl içinde de tamamlanmasının planlandığı bildirildi. 

Bulgaristan, doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 90'nını Rusya'dan sağlıyor ve Ukrayna'daki gelişmelerden dolayı gazın kesilmesinden endişe duyuyor. 

Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev, geçen ay Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'la yaptığı görüşmenin ardından, doğalgaz tedarikini çeşitlendirmenin ülkesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, Türkiye'den gelecek hattın bu çeşitlendirmenin önemli bir parçası olacağını kaydetmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.