8 °C

”Türkiye'den özür dilemeye niyetimiz yok”

Lieberman, özür dilemenin "gerçeklere aykırı" olduğunu düşündüklerini söyledi.

”Türkiye'den özür dilemeye niyetimiz yok”

RİGA- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Gazze'ye yardım götüren gemilere baskından sonra özür bekleyen Türkiye'nin talebini karşılamayacaklarını söyledi.

Baltık ülkesi Letonya ziyaretinde gazetecilere açıklama yapan Lieberman, "Türkiye'den özür dilemeye niyetleri olmadığını" belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı, özür dilemenin "gerçeklere aykırı" olduğunu düşündüklerini söyledi.

"Türkiye ile toplantı zamanlaması yanlıştı"

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer arasında Brüksel'de yapılan görüşmenin zamanlamasını yanlış bulduğunu söyledi

Barak, İsrail parlamentosunun (Knesset) Dışişleri ve Savunma Komisyonunda yaptığı açıklamada, ABD'yi ziyareti sırasında, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile görüşmesi için Türk tarafının çaba gösterdiğini de ileri sürdü. İsrail Savunma Bakanı, böyle bir görüşmenin yapılması durumunda, Türkiye'nin Gazze yardım gemileri için soruşturma, tazminatlar ve benzeri taleplerinin gündeme geleceğini çok açıkça gördüğü ve bunun yanlış olduğunu düşündüğü için reddettiğini de iddia etti.

Ehud Barak, ABD'den İsrail'e döndüğünde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kendisine Türkiye ile bir toplantı ihtimali bulunduğundan bahsettiğini belirtip, "Ben de ona, bana göre toplantının zamanlamasının uygun veya doğru olmadığı konusundaki kişisel görüşümü aktardım. Ertesi gün Bakan Ben Eliezer bana, Başbakan Netenyahu ile konuşup, Türk Dışışleri Bakanı ile görüşmeyi kabul ettiklerini anlattı. Ben de kendisine iyi şanslar diledim" ifadelerini kullandı.

Barak, komisyonda, Türkiye-İsrail ilişkileri için, "Türkiye ile bir anlaşmazlık yaratmak İsrail'e yarar sağlamaz. Ama (Türkiye'nin tavrında) gözlemlediğimiz eğilimin derinliğine ve yapısına göz yummak da doğru olmaz" dedi.

Barak ayrıca Gazze Şeridi'ne muhtemel diğer yardım gemileri girişimlerine karşı da uyarıda bulundu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.