7 °C

Türkiye'nin azalan pamuk talebi, ABD'yi vurdu

Türkiye, Çin ve Endonezyalı alıcılar, ithal pamuk siparişlerini en aza indirdi

Türkiye'nin azalan pamuk talebi, ABD'yi vurdu

 

İSTANBUL/NEW YORK - Türkiye, Çin ve Endonezya'nın azalan talebi, piyasalarda pamuk fiyatlarını son 6 yılın en düşük seviyesine indirirken, dünyanın en büyük pamuk ihracatçısı ABD'yi de vuruyor.

ABD Tarım Bakanlığı'nın verilerine göre, ağustosta başlayan yeni işlem döneminde taleplerdeki gecikme, iptal ve azalmalar geçen yıla göre 7 kat artarak 329,600 balyaya yükseldi. Söz konusu seviye, 1998'den bu yana en yüksek seviye.

Mart ayında son 12 yılın en yüksek düzeyine çıkan pamuk fiyatı ise yüzde 54 geriledi. Uzmanlar, fiyatlarda herhangi bir kalıcı yükseliş trendi beklenmemesini tavsiye ediyorlar.

Dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı konumundaki Çin'in 23 Ekim'de sona eren haftada iptal ettiği sipariş miktarı, talebinin 4,100 balya üzerine çıkarak 34,100 olarak gerçekleşti. Aynı hafta Endonezya ve Bangladeş'in de iptalleriyle bu rakam 41 bin 300'e çıkarken, takip eden haftada Türkiye, Çin ve Endonezya toplam 11,500 balyalık daha talebini iptal etti. (1 balya = 227 kg)

Çin'in ardından dünyanın 2'nci ve 3'üncü pamuk ithalatçıları Türkiye ve Pakistan'da da tüketimin düşmesi bekleniyor. Türkiye ile iş yapan Teksaslı pamuk üreticileri, gelen taleplerin  neredeyse sıfıra indiğine dikkat çekerken, alıcıların taleplerini asgariye indirdiğinden şikayet ediyorlar.

New York'ta vadeli işlem gören pamuğun mart teslim pound (454 gr) fiyatı 42.51 sent seviyesinde. 5 Mart'ta fiyat Eylül 1995'ten bu yanan en yüksek düzey olan 92.86 doları görmüştü. Pamuk fiyatı, sadece ekim ayında yüzde 23 düştü.

Yapılan tahminlere göre 2009'da dünyanın toplam pamuk kullanımı yüzde 3.3 azalarak 119.3 milyon balyaya inecek. Çin, 55 yerine 51 milyon balya kullanırken, son 10 yılın ilk düşüşünü yaşayacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.