Türkiye'yi kızdıracak açıklama

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier,"Gerekirse Esad'la da görüşülmeli" dedi.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, gerekirse Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile konuşulabileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "Şam rejimiyle eninde sonunda müzakere etmek zorundayız" şeklindeki sözlerinin Ankara-Washington ilişkilerinde yarattığı gerginliğin ardından gelen bu açıklamaya gelecek tepkiler merak konusu.

Süddeutsche Zeitung’a konuşan Steinmeier, Suriye lideri Esad’la diplomatik görüşmelere açık olunması gerektiğini belirtti. Steinmeier, "Şiddete son vermenin yolu, müzakereler yoluyla siyasi bir çözümden geçiyor. Bu, gerekirse Esad rejimi ile görüşmeleri de kapsıyor" ifadelerini kullandı.

Diplomatik baskı ve müzakere

Gazetenin haberinde, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın bugüne kadar uygulanan politikalar sonuç vermediği gerekçesiyle, BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın diplomatik çözüm arayışlarını desteklemenin en doğru yol olacağını savunduğu aktarılıyor. Alman Dışişleri Bakanlığı'na göre, askeri çıkmazdan kurtulmanın ve yeni bir siyasi hareket oluşturmanın yolu, sadece Esad üzerinde diplomatik baskı ve ciddi müzakereler yürütmekten geçiyor.

Etiketler