Ukrayna gerginliği emtia fiyatlarını yükseltiyor

Karadeniz’in buğday ihracat kapısı Odessa’da yaşanan gerilim emtia fiyatlarına yansıyor. Uluslararası piyasalarda buğday fiyatları son bir yılın en yüksek seviyesinde. Altın ve petrolde de Ukrayna’nın yukarı yönlü baskısı hissediliyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

UKRAYNA - Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçılar doğu bölgelerinde isyan başlatırken, ülkenin batısında ilk defa ciddi şiddetin baş göstermesiyle Ukrayna’da yeniden sular kaynamaya başladı. Cuma gününden bugüne gerilim tırmanarak devam ederken, gerilim piyasalarda da hissediliyor. Gerilimin ülkenin tahıl ihracat limanı Odessa’ya sıçraması buğday fiyatlarını yükseltti. Ukrayna’da kötüleşen durum nedeniyle piyasalar haftaya gergin bir başlangıç yaptı. Jeopolitik sıkıntıların yanında ABD’deki kuraklığın etkisiyle Chicago’da temmuz vadeli buğdayın fiyatı yak- laşık yüzde 2’lik artışla 7.40 dolar/buşel seviyesine yükseldi. Böylelikle fiyatlar Mayıs 2013’ten bu yana en yüksek seviyesini test etti. Euronext’de de kasım vadeli buğdayın fiyatı yüzde 1.1 artarak 208.25 euro/ ton düzeyinden alıcı buldu. ABD şu an dünyanın en büyük buğday ihracatçısı iken, Rusya ve Ukrayna’nın bu yıl beşinci ve altıncı büyük ihracatçı olması bekleniyor. Morgan Stanley’e göre Odessa ve Karadeniz’deki diğer dört büyük liman Ukrayna’nın tahıl ihracatının yüzde 87’sini gerçekleştiriyor. Bloomberg’de yer alan bir habere göre son yedi günde Ukrayna’nın buğday ihracatı 175 bin ton olurken, mısır ihracatı 200 bin tonun altında gerçekleşti. Bu gerileme mısır fiyatlarını yüzde 0.3 yukarı iterek 5.0075 dolar/buşel düzeyine yükseltti. Ülkenin doğusunda devam eden gerginlik, sadece tarımsal emtia fiyatlarını değil altın ve petrol fiyatlarını da etkiliyor.

Altın güçlendi 

Ukrayna gerilimi altını da güçlendiriyor. Yatırımcının yeni bir güvenli liman arayışı içinde olması sarı metali güçlendirdi. Geçtiğimiz hafta onsu 1.275 dolara inen altın, Ukrayna haberleri ile yükseldi ve 1.315 dolarla üç haftanın zirvesine çıktı. Ayrıca Rus savaş uçaklarının savaş pozisyonu aldığı ileri sürülürken, altın hareketinin kaynaklarından biri olarak bu gelişme görülüyor. Uzmanlar altının bu seviyede tutunması durumunda 1.320-1.330 doların test edilebileceğini öngörüyor.
 
Brent’in yönü yukarı 

Ukrayna’daki krizin Avrupa’nın enerji arzını vuracağı endişe de petrol fiyatlarını yükseltti. New York Ticaret Borsası’nda WTI 100 dolar/varil seviyesini aşarken, Brent petrolü 108.98 dolarla son altı günün en yüksek seviyesinden işlem gördü. Analistler, fiyatlarda çıkışın süreceği ve yılın ikinci yarısında daha çok belirginleşeceği kanısında. İngiliz finans kuruluşu Barclays’e göre, Brent ham petrol yılın ikinci çeyreğinde 108 dolar/ varil ve üçüncü çeyreğinde 111 dolar/varilde işlem görebilir.

Bu konularda ilginizi çekebilir