5 °C

Ukrayna'da Ahıska Türkleri evlerini terk ediyor

Ukrayna'nın doğusunda hükumet güçleri ve Rusya yanlısı gruplar arasında çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan yüzlerce Ahıska Türkü evlerini terk etti

Ukrayna'da Ahıska Türkleri evlerini terk ediyor

SLAVYANSK - Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan 700'e yakın Ahıska Türkü evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Donetsk Temsilcisi Nebican Basatov, yaptığı açıklamada, bugün taraflar arasında meydana gelen çatışmalarda, Çervoniy Malaçar köyünde yaşayan bir Ahıska Türkünün evinin tamamen kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Basatov, 26 Mayıs'ta da çatışmalarda havan topu mermilerinin Semenevka köyünde yaşayan  Ahıska Türkü iki ailenin evine isabet etmesi sonucunda bu evlerin tamamen yok olduğunu, böylece bugüne kadar Slavyansk'ta yaşayanAhıska Türkü üç ailenin evsiz kaldığını belirtti.

Son dönemde bölgede artan çatışmalardan dolayı vatandaşların evlerin bodrumlarında barındıklarını, bunun da can kaybını önlediğini ifade eden Basatov, Slavyansk'ta yaşayan aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların bulunduğu çok sayıda Ahıska Türkünün Donetsk'teki bir camiye sığındıklarını söyledi. Basatov, bu vatandaşların nereye gideceklerini bilemediklerini dile getirdi.

Artık Slavyansk'ta yaşamanın çok tehlikeli olduğunu ve bundan dolayı aralarında Ahıska Türklerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin evlerini terk ederek daha güvenli bölgelere gittiğini belirten Basatov, "Bugüne kadar Slavyansk'ta yaşayan 700'e yakın Ahıska Türkü evlerini terk etmiş durumda. Bunların büyük bir kısmı da Herson, Rusya'daki Rostov ve Azerbaycan'a gitti” dedi. 

Basatov, Slavyansk'ta yaşayan birçok Ahıska Türkünün kısıtlı maddi imkanlarından dolayı güvenli yerlere gidemediğini, evlerinin bodrumlarında kaldıklarını kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.