25 °C

Ukrayna'da bazı konsolosluklar işgal edildi

Donetsk’teki Polonya ve Çek Cumhuriyeti konsoloslukları ile bazı binalar Rusya yanlısı ayrılıkçılarca işgal edildi

Ukrayna'da bazı konsolosluklar işgal edildi

DONETSK - Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde, Çek Cumhuriyeti ve Polonya konsolosluk binalarının Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edildiği bildirildi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Basın Sözcüsü Andrey Lysenko, "Teröristler Donetsk bölgesi ticaret mahkemesi ile Çek Cumhuriyeti ve Polonya konsolosluk binalarını işgal ettiler" dedi. Lysenko, olaylarla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Donetsk’teki Polonya ve  Çek Cumhuriyeti konsoloslukları 12 Temmuz’dan bu yana kapa bulunuyor. Donetsk bölgesi ticaret mahkemesi de temmuz ayının başında çatışmalar nedeniyle faaliyetlerini durdurmuştu.

Ticaret mahkemesini ele geçiren ayrılıkçıların binayı, kendilerinin ilan ettiği sözde "Donetsk Halk Cumhuriyeti" Tarım Bakanlığı binası olarak kullanmaya başladıkları bildiriliyor.

Ayrılıkçılar bir süre önce de Donetsk Milli Üniversitesi’ni ele geçirerek, üniversite yönetiminde değişikliğe gitmişti.

Göstericiler milletvekilini çöp kutusuna attılar

Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması'nın onaylandığı parlamento binası önünde eski hükümet üyelerinin cezalandırılmasına ilişkin yasanın kabul edilmesi talebiyle gösteri yapan eylemciler, eski Bölgeler Partisi milletvekili Vitaliy Jurabski'yi çöp kutusuna attı.

Parlamento binası önünde toplanan radikal görüşlü Sağ Sektör, Tüm Ukraynalıların Özgürlük Birliği ve diğer ulusalcı hareketlerin üyeleri, parlamentoda kabul edilmesi öngörülen doğudaki bazı ilçelere özel statü verilmesine ilişkin yasanın içeriğinin açıklanmasını talep etti. Göstericiler aynı zamanda eski hükümet üyelerinin cezalandırılmasına ilişkin yasanın kabul edilmesini istedi.

Eylem üzerine meclis binası çevik kuvvet güçleri tarafından çevrildi ve eylemcilerin binaya yakınlaşmasına izin verilmedi.

Parlamento oturumuna ara verildiği sırada dışarı çıkan eski Bölgeler Partisi milletvekili Vitaliy Juravski'yi yakalayan eylemciler, milletvekilini Sağ Sektör üyelerinin bina önüne getirdiği çöp kutusuna attı. Göstericiler, milletvekilinin çöp kutusundan çıkmasına bir süre izin vermedi.

Eylemciler, eski hükümet döneminde birçok tartışmalı yasanın kabul edilmesine öncülük eden Juravski'yi ülkede kan dökülmesine neden olmakla suçladı. 

Daha önce de Odessa'daki Sağ Sektör üyeleri, rüşvetle suçlanmasına rağmen mahkeme kararıyla görevinde kalan Sosyal Sigorta Fonu yetkilisi Oleg Rudenko'yu çöp kutusuna atarak protesto etmişti.

Bölgeler Partisi'nin liderliğini Ukrayna’nın devrik Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç yapıyordu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap