26 °C

Ukrayna'da Yatsenyuk'un partisi kazandı

Ukrayna'daki seçimi, Başbakan Yatsenyuk'un "Halk Cephesi" partisi kazandı

Ukrayna'da Yatsenyuk'un partisi kazandı

KİEV -  Ukrayna'da 26 Ekim'de düzenlenen erken genel seçimlerini, Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un partisi kazandı. 

Merkez Seçim Komisyonu, oy sayımını tamamlarken, Başbakan Yatsenyuk'un başında bulunduğu Halk Cephesi, oyların yüzde 22,14'ünü alarak seçimleri kazanan parti oldu. Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre, altı siyasi parti yüzde 5 barajını aştı. 

Merkez Seçim Komisyonu resmi internet sitesinde yer alan verilere göre, Petro Poroşenko'nun Bloku, oyların yüzde 21,81'ini, "Samopomiç" (Kendine Yardım) partisi yüzde 10,97'sini, eski Başbakan Yardımcıları Yuriy Boyko ve Aleksandr Vilkul ile iş adamı Vadim Rabinoviç tarafından oluşturulan "Muhalif Blok" yüzde 9,43'ünü, milliyetçi görüşlü Oleg Lyaşko'nun başında bulunduğu Radikal Parti yüzde 7,44'ünü ve eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun liderliğini yaptığı "Tüm Ukraynalıların Vatan Birliği" partisi de yüzde 5,68'ini aldı. 

Ukrayna Komünist Partisi, yüzde 3,88'lik oy alarak tarihinde ilk defa parlamentoya girmeyi başaramazken, meydan olaylarında önemli rol oynayan "Tüm Ukraynalıların Özgürlük Birliği Partisi yüzde 4,71, eski Bölgeler Partisi liderlerinden Sergey Tigipko'nun "Güçlü Ukrayna" Partisi yüzde 3,11, eski Savunma Bakanı Anatoliy Grişenko'nun başında bulunduğu "Vatandaşlık Poziyonu" Partisi yüzde 3,10, radikal görüşlü Sağ Sektör de yüzde 1,8 oy alarak, yüzde 5'lik barajın altında kaldı. 

Mevcut yasalara göre, siyasi partiler listesinde yer alan adaylar ile bağımsız adayların ayrı ayrı oylandığı Ukrayna'da, 225 milletvekili siyasi partilerin listesinden, 198 milletvekili de bağımsız aday oldukları seçim bölgelerinden seçilirken, 27 seçim bölgesinin, Kırım ile ayrılıkçıların kontrolündeki doğuda kalmasından dolayı bu bölgelerden bağımsız milletvekilleri seçilemedi. İlk belirlemelere göre, siyasi parti listesinden seçilen milletvekili sayısına göre, parlamentodaki 225 sandalyenin 64'ünü Halk Cephesi, 63'ünü Petro Poroşenko Bloku, 32'sini "Samopomiç", 27'sini "Muhalif Blok", 22'sini Radikal Parti, 17'sini ise "Tüm Ukraynalıların Vatan Birliği" alacağı hesaplanırken, 198 milletvekili de bağımsız adaylar listesinden parlamentoya girdi. 

Rusya'da tutuklu pilot, milletvekili seçildi 

Rusya'da tutuklu bulunan ve mahkemesine devam edilen Ukraynalı kadın pilot Nadia Savçenko, Timoşenko'nun partisinden ilk sıradan milletvekili seçildi. 

Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı yürütülen terörle mücadele operasyonları sırasında helikopteri düşürülen ve ardından tutuklanarak Rusya'ya götürülen Savçenko, iki Rus gazetecinin ölümüne neden olan hava saldırısına katılmakla suçlanıyor. Savçenko'nun davası Rusya'da devam ediyor. 

Bir diğer dikkat çekici milletvekili ise Devlet Başkanı Poroşenko'nun oğlu Aleksey Poroşenko. 1985 doğumlu Poroşenko, Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı ülkenin doğusunda yürütülen terörle mücadele operasyonlarına katılmasının ardından seçimlere katılma kararı almıştı. 

30 milyondan fazla seçmenin olduğu Ukrayna'da, oy kullanma oranının yüzde 52,42 olduğu seçimlerde, toplam 15 milyon 963 bin 543 seçmen oy kullanırken, resmi seçim sonuçlarını 10 Kasım'da açıklaması bekleniyor. 

Öte yandan, Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun Başbakan Arseniy Yatsenyuk'u yeni hükümeti kurmak için görevlendireceğini açıklaması üzerine, seçimlerde en çok oy alan Halk Cephesi, Poroşenko Bloku ve "Samopomiç" partilerinin koalisyon kurulmasına ilişkin görüşmeleri devam ediyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap