Ünlü ABD'li ekonomist, Forbes'a yazdı: Türkiye altına endeksli para birimine geçmeli

ABD'li ünlü ekonomist Steve Hanke'ın Forbes dergisinin internet sitesinde yayınlanan makalesinde, Türk lirasının 2008'den bu yana sürekli değer kaybettiği ve bunun düzeltilmesi için Türkiye'nin altına endeksli para birimi uygulamasına geçmesi gerektiği belirtildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nden Prof. Dr. Steve Hanke, Forbes dergisinin internet sitesinde Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybıyla ilgili bir makale yazdı.

Hanke, Türk lirasının doğası gereği zayıf bir para birimi olduğunu ve 2008'den bu yana sürekli değer kaybettiğini belirterek, Türkiye bankalarındaki toplam mevduatların yüzde 70'inin döviz hesaplarında bulunmasının, halkın TL'nin değersizliğinin farkında olduğunu gösterdiği yorumunu yaptı.

Makalede, "Bu kadar oynak ve doğası gereği zayıf bir para birimine sahip hiçbir ülke bugüne kadar gerçek anlamda siyasi güce sahip olamamıştır" denildi.

Hanke, TL'deki değer kaybına karşı, Türkiye'nin bir başka devlet tarafından basılmayan ya da kontrol edilmeyen bir para birimi olan altına geçmesi gerektiğini belirterek "Türkiye, bunu altına endeksli lira sistemine geçerek yapabilir" ifadesini kullandı. .

Hanke, yüz yıllar boyunca küresel para sistemi içinde önemli rol oynayan altının, eski ABD Başkanlarından Richard Nixon'ın 1971 yılında "altın penceresini kapatmasıyla" önemini yitirdiğini ifade etti.

Buna rağmen son yıllarda altının yeniden resmi olarak kullanılmasını isteyen seslerin yükseldiğine dikkat çeken Hanke, Nobel Ödüllü ekonomist Robert Mundell'in 1997'de "Altın 21. yüzyılda uluslararası para sistemi yapısının bir parçası olacak" sözlerini anımsattı.