6 °C

Üst düzey IŞİD lideri öldürüldü

Koalisyon güçlerinin hava saldırılarında üst düzey IŞİD liderlerinden Ebubekir el-Turkmani öldürüldü

Üst düzey IŞİD lideri öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, terör örgütü IŞİD'in üst düzey bir lideri ile Fransız vatandaşı bir El Kaide üyesinin koalisyon güçlerinin hava saldırılarında öldürüldüğünü bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, yaptığı yazılı açıklamada, üst düzey IŞİD liderlerinden Ebubekir el-Turkmani'nin 10 Eylül'de Irak'ın Telafer kenti yakınlarında koalisyon güçlerince yürütülen hava saldırısında öldürüldüğünü belirtti.

Turkmani'nin, IŞİD'in idari bir emiri olduğunu, örgüte katılmadan önce Irak El Kaide'sinde faaliyet gösterdiğini ve Irak'ın Musul ve Telafer kentlerindeki birden fazla IŞİD üst düzey lideriyle yakın ortaklık ilişkisi içinde bulunduğunu kaydeden Cook, Turkmani'nin ölümünün IŞİD'in Telafer'deki faaliyetlerini sekteye uğratacağını ve aşırıcı unsurların IŞİD'in kontrolü altında bulunan bölgelerdeki manevra kabiliyetine etkisi olacağını ifade etti.

Cook ayrıca, El Kaide mensubu ve patlayıcı uzmanı olarak tanımladığı David Drugeon adlı bir Fransız vatandaşının da geçen temmuz ayında Suriye'nin Halep kenti yakınlarındaki koalisyonun hava saldırısında öldürüldüğünü belirtti.

Sözcü Cook, "Drugeon, ABD, müttefikleri ve ortaklarına karşı saldırılar planlayan ve bazen Horasan Grubu olarak adlandırılan, deneyimli El Kaide üyelerinden oluşan bir şebekenin üyesiydi. (Drugeon) Patlayıcı uzmanı olarak Suriye'deki diğer aşırılık yanlılarına eğitim vermiş ve batılı hedeflere karşı dışarıdan saldırılar planlama çabası yürütmüştü" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.