22 °C

Vatikan'dan AB'ye suçlama

Avrupa Birliğine sert göçmen çıkışı yapan Vatikan, 'Savaşları ve şiddeti besleyen Avrupa göç dalgasının sorumlusudur' dedi.

Vatikan'dan AB'ye suçlama

Katoliklerin merkezi Vatikan, göçmen teknelerini yola çıkmadan imha etmeyi gündeme getiren Avrupa Birliği'ne (AB) sert tepki verdi. Bunun bir savaş eylemi olacağını savunan Vatikan, İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerini, bölgedeki ülkelere silah ihraç etmek suretiyle, savaşları ve şiddeti besleyerek bu göç dalgasına neden olmakla suçladı. 

Son olarak 19 Nisan'da 800'e yakın göçmenin Akdeniz'de ölümüyle sonuçlanan faciadan sonra AB liderleri acil toplanmış, yapılan görüşmelerde liderler, denizdeki göçmenleri kurtarmaya yönelik 'insani' çözümler yerine, insan kaçakçıları ile mücadeleye ağırlık verecek önlemler üzerinde yoğunlaşmıştı. 

Zirvede, İtalya açıklarındaki Triton operasyonunun bütçesinin üçe katlanması, deniz ve hava unsurlarının yeni takviyelerle güçlendirilmesi kararı alınmıştı. 

Liderler, insan kaçakçıları tarafından kullanılmadan önce Libya kıyılarındaki tekneleri tespit etmeye, ele geçirmeye ve imhaya yönelik askeri yetki istenmesi konusunu da gündeme getirmişti.


Ancak bu tekneleri imha için Birleşmiş Milletler (BM) kararı ve Libya yönetiminin rızası gerekiyor. 

Teknelerin bombalamakla sorun çözülmez 

Ne var ki, dünya genelindeki 1 milyar 200 milyon Katolik nüfusun yönetim merkezi Vatikan, bu plana şiddetle karşı çıktı. 


İtalyan Piskoposlar Birliği (CEI) destekli Katolik haber ajansı SİR'e röportaj veren Papalık Göçmenler ve Gezginler Konseyi Başkanı (bakanlık düzeyinde) Kardinal Antonio Maria Veglio, “Tekneleri bombalamak, garip bir fikir. Neyi bombalıyorlar? Uluslararası bazı haklar var. Bir ülkeyi bombalamak, bir savaş eylemidir" dedi. 


“Hedefleri ne? Sadece göçmenlerin küçük tekneleri mi?" diye sözlerine devam eden Kardinal Veglio, “O silahların, tekneleri vurmanın ötesinde yakınındaki insanları öldürmeyeceğini kim garanti ediyor? Varsayalım tekneler parçalandı, ancak çatışmadan, zulümden ve sefaletten kaçan göçmenlerin sorunu bitmeyecek, var olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Göç dalgasının sorumlusu Avrupa'dır

Bu planı hayata geçirmenin anlamsız olduğunu savunan Veglio, “Çaresiz insanlar her zaman kaçmak için başka bir sistem bulacaktır: başka tekneler yapar ya da kara yolunu kullanırlar. Göçmenlerin çoğunun Akdeniz'den değil, kara sınırlarından giriş yaptığını da hatırlamalıyız. Savaşlar, diktatörler, terörizm ve sefalet olduğu sürece, mülteciler de gidebilecekleri yere kadar gitmeye devam edecektir" dedi. 


Silah gönderen ülkeleri ıslah edersek, savaşlar olmaz


“Silah ihraç ederek, savaşları ve şiddeti besleyen Avrupa, özellikle bizim ülkemiz (İtalya), sürekli olarak dünyanın güneyinden Avrupa'ya göç dalgası yaşanmasının sorumlusudurö diyen Kardinal Veglio, “Bu silahların, İtalya da dahil gelişmiş ülkelerden geldiğini hepimiz biliyoruz. Bu ülkeleri ıslah etmeyi başarabilirsek, Suriye'de, Libya'da, Ortadoğu'da bir daha asla savaş, yolsuzluk ve gerilim olmaz" yorumunda bulundu. 


Bu mevzuların hiç kolay olmadığını da ekleyen Kardinal, “Avrupa, göçmenler konusunda bir politikaya sahip olmak için hiç iştahlı olmadı. Brüksel'de de gördüğümüz gibi, herkes para vermek için müsait, yeter ki ülkeleri rahatsız edilmesin. Ancak bu bir çözüm değildir" diye sözlerini sürdürdü.

“Vatikan bu anlaşmadan memnun değildir"

“Biz bu anlaşmadan memnun değiliz” diyen ve bunun kendileri için tam bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyen Veglio, AB'nin, uzun vadeli bir program, ciddi bir göçmen politikası belirlemesi gerektiğini de ekledi.


Ortak ekonomik tutumu olan AB'yi, ortak bir dış politikaya sahip olmamasından dolayı eleştiren Veglio, “Göçmen sorununu çözebilirse bu Avrupa için çok prestijli olur. Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika'da ne kadar değerli? Hiç" diyerek, güzel bir proje olan Avrupa'nın, bugün bencil ve yorgun olduğunu ve Hristiyan değerlerini kaybettiğini öne sürdü. 

“İngiltere bencil davrandı"

Veglio ayrıca, AB'nin söz konusu planına finansman sağlayacağını belirten İngiltere'nin, göçmenleri ise ülkelerine kabul edemeyeceklerini açıklamasını, “Bencillik” olarak niteledi. 

Vatikan'ın resmi gazetesi L'Osservatore Romano ise, Triton'un finansmanının artırıldığını, ancak asıl “dikenli" nokta olan göçmenlere kucak açma konusuna çözüm bulunamamasına dikkat çekti. 

Bu arada İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin, AB'nin bu konudaki eylem planını olumlu karşılayıp, “Nihayet Brüksel'in bu konuda bir stratejisi var" demesi ise ülkesinde eleştirilere neden oldu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap