5 °C

Vatikan’da Rahipler Meclisi toplandı

Vatikan’da, Katolik Kilisesi’ne bağlı rahipler olağanüstü toplandı

Vatikan’da Rahipler Meclisi toplandı

VATİKAN - Katolik aleminin ruhani merkezi Vatikan’da, Katolik Kilisesi’ne bağlı rahipler, güncel ailevi konuları ele almak üzere olağanüstü toplandı.

Vatikan iki hafta boyunca önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Dünyanın hemen her bölgesinden gelen 191 rahip, 16 uzman, aralarında Müslüman biriyle evil de olmak üzere evlil çiftlerin bulunduğu 250’ye yakın kişiden oluşan Sinod, Papa Franciscus’un çağrısıyla acil olarak, “ailevi konular” başlığı altında Katolik dünyasında zaman zaman gündeme gelen evlilik, evlilik öncesi cinsel yaşam, aileye ilişkin güncel sorunları ve Katolik Kilisesi’nin bunlara yaklaşımlarını ele almak üzere bir araya geldi.

Sinod’un açılışında konuşan Papa Franciscus, kötü kılavuzların ailelerin üstlerine taşıyamayacakları yükler bindirdiğini belirterek, Sinod üyelerine gerçek özgürlükle cömertçe ve mütevazi yaratıcılıkla çalışmaları çağrısında bulundu.

Tanrı’nın kendilerinden ailelerine sahip çıkmalarını istediğini kaydeden Papa, Sinod’un en iyi ya da en parlak fikri bulmak için yapılmadığını aksine Tanrı bağını ve sevgisini ekip yetiştirmek için olduğunu dile getirdi.

Sinod toplantılarının iki hafta süreceği açıklanırken, çıkacak sonucun Mart 2013’te Katolik aleminin ruhani lideri seçilen, o tarihten bu yana eşcinseller ve boşanma gibi konular üzerine ılımlı görüşler belirten Arjantinli Papa Bergoglio’nun "kilisedeki etkisi üzerine test olacağı" yorumları yapılıyor.

Ailevi konuları görüşmek üzere olağanüstü üçüncü kez toplanan Sinod’un, bu toplantılarının 19 Ekim’de yani Sinod’u kilisede kurumsal hale getiren Papa 6. Paulus’un kutsanacağı gün sona ereceği belirtildi.

Ekim 2015’te yeniden toplanacak Sinod’un bu konu üzerindeki bir senelik çalışma ve görüşler doğrultusunda hazırlanacak tavsiyeler listesini Papa’ya sunacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.