21 °C

Venezuela 100'lük banknotu tedavülden kaldırıyor

Ekonomik krizle mücadele eden Venezuela, en yaygın kullanılan banknotu olan 100 Venezuela Bolivarını tedavülden kaldırıyor.

Venezuela 100'lük banknotu tedavülden kaldırıyor

Devlet Başkanı Nikolas Maduro, Kolombiya sınırındaki kaçakçılıkla mücadele etmek amacıyla 2 ABD centi değerindeki 100 bolivarlık banknotları çarşamba gününe kadar tedavülden kaldıracaklarını ve madeni paralarla takas edeceklerini duyurdu.

Maduro, kaçakçıların söz konusu banknotları elden çıkarmak için vakitleri kalmayacağını ve yurt dışında kendi sahtekarlıklarında boğulacaklarını söyledi.

Muhalefet partileri ise hükümetin kararına tepki göstererek halkın halihazırda para çekmek için ATM'lerin ve bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturduğunu ve banknotları değiştirmek için verilen 72 saatin yeterli olmadığını kaydetti.

Venezuela, para biriminde yaşanan büyük değer kaybı nedeniyle 15 Aralık'tan itibaren kullanılmak üzere 6 yeni banknotun dolaşıma gireceğini duyurmuştu.

2015'ten bu yana veri açıklanmıyor

Ekonomik kriz ve hükümet karşıtı gösterilere sahne olan petrol zengini Venezuela'da halk, saatler süren elektrik kesintileri, ilaç ve temel gıda ürünlerinin eksikliği nedeniyle zorluk çekiyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, enflasyon rakamlarının 2017'de 4 haneli rakamlara ulaşmasının beklendiği ülkede hükümet, 2015'ten bu yana verilerini açıklamıyor.

Nakit sıkıntısının yaşandığı ülkede, ATM'lerden sadece çok düşük miktarlarda para çekilebiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap