11 °C

Venezuela ABD'deki diplomatik personelini geri çekiyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinin ABD'deki bütün diplomatik personelini çekme kararı aldığını açıkladı.

Venezuela ABD'deki diplomatik personelini geri çekiyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinin ABD'deki büyükelçilik ve konsolosluklarını kapatacağını, bütün diplomatik personelini de geri çağırdığını açıkladı. 

Maduro, 2019 Adli yılı açılışında yaptığı konuşmada, Venezuela'nın ABD'deki büyükelçiliğini kapatma kararı aldığını duyurdu.

 ABD ile diplomatik ilişkileri kestiklerini bildiren Maduro, "ABD'deki büyükelçiliğimizi, bütün konsoloslukları kapatma kararı aldık. Bütün diplomatik personeli de geri çağırıyoruz. Cumartesi günü gelecekler." dedi.

Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının düzenlediği mitingler ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Maduro ise başkent Caracas'taki Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores'in balkonundan binlerce Venezuelalıya seslenmiş, ABD ile tüm ilişkileri kestiğini ve bu ülkenin diplomatlarına Venezuela'yı terk etmeleri için 72 saat süre tanıdığını açıklamıştı.

Guaido'ya İngiltere'den destek açıklamasıGuaido'ya İngiltere'den destek açıklaması

Venezuela ordusundan Maduro’ya destekVenezuela ordusundan Maduro’ya destek

ABD Venezuela krizi için BMGK'yı acil toplantıya çağırdıABD Venezuela krizi için BMGK'yı acil toplantıya çağırdı

Putin'den Venezuela tepkisi: Uluslararası hukukun ağır bir şekilde ihlalidirPutin'den Venezuela tepkisi: Uluslararası hukukun ağır bir şekilde ihlalidir

Erdoğan: Trump'ın Venezuela açıklaması beni şoke ettiErdoğan: Trump'ın Venezuela açıklaması beni şoke etti

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap