11 °C

Venezuela MB, altınları BAE'ye gönderecek

Venezuela, 29 ton altını temel ihtiyaç maddeleri alımı için gereken nakit euro karşılığında BAE'ye satmayı planlıyor. ABD ise ülkeleri Venezuela ile altın ticareti yapmamaları konusunda uyarıyor.

Venezuela MB, altınları BAE'ye gönderecek

Ödeme gücünü kaybetmemenin çarelerini arayan Venezuela'nın, merkez bankasına ait 15 ton altını nakit euro karşılığında önümüzdeki günlerde Birleşik Arap Emirlikleri'ne göndereceği belirtildi.

Haberin kaynağı, hazırlık hakkında bilgi sahibi bir yetkili. Yetkili, Venezuela parası bolivarı desteklemek için bu yıl 26 Ocak'ta ilk olarak üç ton altının BAE'ne sevk edildiğini söyledi.

Bundan önce Venezuela'dan 900 milyon dolar değerinde ham altının geçen yıl Türkiye'ye gönderildiği, Türkiye'nin resmi verilerinde yer almıştı.

Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, Caracas'ta bulunan toplam 29 ton altının temel ihtiyaç maddelerinin ithali için gereken euro cinsi nakit karşılığında BAE'ne satılmasının planlandığını söyledi.

Ülkenin içinde olduğu derin ekonomik kriz ve geçen yıl kazandığı seçimin hileli olduğu iddiasıyla uluslararası kınamayla karşı karşıya olan Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, iktidarı bırakması için ağır baskı altında.

Maduro'yu devirmek isteyen Juan Guaido'yu destekleyen ve yeni seçim çağrısı yapan ABD, çarşamba günü bankacılar ve altın işlemcilerini uyararak Venezuela ile hiçbir altın işlemine girmemelerini istedi.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti senatörü Marco Rubio, Washington'daki BAE büyükelçiliğine bir mesaj göndererek, Venezuela'nın altınını taşıyacak herkesin ABD yaptırımlarına maruz kalacağını söyledi.

Venezuela merkez bankasının verilerine göre bankanın kasasında ve İngiltere Merkez Bankası'da bulunan Venezuela'ya ait altın rezervinin toplamı 132 ton.

Maduro yönetimi, petrol üretiminin düşmesi, ekonomik çöküntünün yaygınlaşması ve ABD yaptırımları nedeniyle kamu gelirlerindeki azalma üzerine geçen yıl altın satmaya başlamıştı.

Ancak ülke parasını desteklemek için rezervlerden büyük miktarlarda altın satılması, ülkelerin ancak en ağır ekonomik koşullarda başvurduğu bir yöntem.

Kaynak, 26 Ocak günü Maiquetia havaalanından sevk edilen üç ton altının Venezuela'nın küçük havayolu nakliye şirketlerinden Solar Cargo tarafından Birleşik Arap Emirlikleri'ne taşındığını söyledi.

Kaynağın verdiği bilgiye göre altının BAE'deki alıcıları, karşılığında nakit euro olarak ödeme yapıyorlar.

Kaynak, ülkenin çok zengin olmayan altın madenlerinden çıkarılan rafine edilmemiş ham altın tükendikten sonra, merkez bankasının dost sayılan ülkelere altın rezervlerinden satışa başladığını söyledi.

Merkez bankası verileri geçen yıldan bu yana Venezuela'nın altın rezervlerinde düşüş gösteriyor.

ABD, Venezuela ile ticareti inceliyorABD, Venezuela ile ticareti inceliyor

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap