Vukovar katliamında nihai karar

Adalet Divanı, Sırbistan’ın, Yugoslavya’nın dağılma sürecine denk gelen 1990’lı yıllarda Hırvatistan’da soykırım işlemediğine karar verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BM’ye bağlı Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, Hırvatistan ile Sırbistan’ın birbirlerine karşı açtıkları soykırım davasında iki ülkenin de bu suçu işlemediğine hükmetti.

Savaş sırasındaki çatışmalarda her iki ülke güçlerinin de farklı suçlar işlediğini belirten Mahkeme Başkanı Peter Tomka, bunların soykırım olarak değerlendirilmesi için yeterli kanıtların olmadığını söyledi.

Sırp güçlerinin o dönemde Hırvatistan'da yaygın suçlar işlediğini ileri süren Adalet Divanı yargıçları ancak bunların da soykırım olarak değerlendirilemeyeceğine hükmetti.

16 yıllık dava

Uzun bir geçmişe sahip dava ilk olarak Hırvatistan’ın girişimiyle 1999 yılında başlamıştı. Eski Yugoslavya’nın dağılma döneminde vatandaşlarına soykırım uygulandığını iddia eden Hırvatistan, Sırbistan’ı Adalet Divanı’na şikayet etmişti.

Adalet Divanı’nın, Sırbistan’ın da böyle bir hakkı olduğuna karar vermesi üzerine harekete geçen Zagreb yönetimi, benzer iddialar ileri sürerek Hırvatistan aleyhine dava açmıştı.

Sırbistan’ın karşı tarafın da kabul etmesi halinde karşılıklı vazgeçilebileceği açıklamasında bulunduğu davada Hırvatistan, savaş suçu işlemiş kişilerin yargılanması, ülkelerinden götürülen tarihi ve kültürel eserlerin iadesi ve kayıp kişilerin akıbetlerinin belirlenmesi gibi taleplerde bulunmuştu.  

Sırbistan daha önce de Uluslararası Adalet Divanı’nda Bosna Hersek’in Srebrenitsa kasabasında yapılan katliam nedeniyle soykırım suçlamasıyla yargılanmıştı.

Adalet Divanı, 2007 yılında aldığı kararda, Srebrenitsa’da yaşananların soykırım olduğunu kabul etmiş ancak Sırbistan’ın bundan doğrudan sorumlu tutulamayacağına hükmetmişti.

Bu konularda ilginizi çekebilir