30 °C

WAIPA'nın merkezi İstanbul oldu

Kurulduğu 1995 yılından bu yana merkezi Cenevre’de bulunan Dünya Yatırım Ajansları Birliği merkezini İstanbul'a taşıyor

WAIPA'nın merkezi İstanbul oldu

İSTANBUL - T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı  başkanlığında İstanbul’da gerçekleşen Dünya Yatırım Ajansları Birliği – WAIPA Genel Kurulunda; oylama sonucunda; Birliğin 20 yıllık merkezinin Cenevre’den  İstanbul’a taşınması kararı alındı. 

Fiiline bugün itibarı ile geçerli olan karara istinaden; altyapı hazırlıklarının tamamlanması ile birlikte merkez fiziksel olarak Ocak 2015 döneminde İstanbul’da faaliyetlerini sürdürecek.

Ocak 2014’te Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleşen WAIPA Yönetim Kurulu toplantısında; dünyanın 130 farklı ülkesinden 175 ulusal ve bölgesel yatırım ajansı üyesi bulunan WAIPA Başkanlığına seçilen Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, Başkanlık döneminde ilk hedeflerinin WAIPA Merkezi’nin Cenevre’den İstanbul’a taşınması olduğunu ifade etmişti.

Dünya Yatırım Ajansları Birliği Başkanı ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı; Dünya Yatırım Ajansları Birliği’nin merkezinin İstanbul’a taşınması konusunda şu açıklamayı yaptı; “Bu karar ile, İstanbul, dünyanın 130 ülkesinin direkt olarak üst yönetimine hitap eden ajansların tepe kuruluşunun merkezi haline gelecektir. Böylelikle, uluslararası doğrudan yatırımlar hakkındaki en önemli referans kuruluşlardan biri raporlarını Türkiye’den dünyaya duyuracak, iki yılda bir dünyanın en prestijli UDY (Uluslararası Doğrudan Yatırım) organizasyonu Türkiye’de gerçekleştirilecektir.” 
 
İstanbul’un WAIPA’ya ev sahipliği yapmasının, İstanbul Finans Merkezi vizyonu stratejisi ve eylem planı ile de paralellik arz ettiğine dikkat çeken Aycı, sözlerine şöyle devam etti; “WAIPA’nın merkezinin İstanbul’da olması şüphesiz farklı kuruluşlar için de emsal teşkil edebilecek, İstanbul’un merkezi konumuna önemli bir örnek olarak değerlendirilecektir. Ayrıca Türk yatırımcılarımızın farklı ülkelerde yapmayı planladığı yatırımlarını koordine etmek için de bulunmaz bir fırsat teşkil edecektir. Yatırımcılarımız yatırım yapmak istedikleri ülkelerin yatırım ajanslarına ilk elden ulaşabilecek ve taleplerine doğrudan cevap alabileceklerdir. 
 
Bilindiği üzere 2015 yılında G-20 Dönem Başkanlığı Türkiye tarafından devralınacaktır. İlki Meksika G20 toplantısı esnasında gerçekleştirilen Dünya Yatırım ve Ticaret Promosyon Ajansları zirvesinin 2015 yılında yapılması planlanan Türkiye ayağı esnasında Ajansımızın aynı zamanda ‘WAIPA Başkanı’ ünvanını taşıyor olması ve İstanbul’umuzun Dünya Yatırım Ajansları Merkezi olması, G-20 dönem başkanlığımıza güç ve etkinlik katacaktır. Memleketimize hayırlı olmasını diliyorum”. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap