Walmart hisselerinde 30 yılın en büyük düşüşü

Amazon'la rekabette zorlanan dünyanın en büyük perakende devi Walmart'ın hisseleri, dün 1988'den bu yana ilk defa tek günde yüzde 10'dan fazla değer kaybetti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük perakende devi Walmart'ın hisseleri, dün 30 yılın en büyük düşüşünü yaşadı. ABD devinin hisseleri, dün 8 Temmuz 1988'den bu yana ilk defa tek günde yüzde 10'dan fazla değer kaybetti.

Şirketin 16 Şubat'ta 310 milyar dolar olan piyasa değeri, 30 milyar dolarlık kayıpla 280 milyar dolara geriledi. Şirketin internet satışları ise, geçen yıla göre gerileyerek hayal kırıklığı yarattı.

Walmart'ın kâr ve geliri, ABD'de satışların patladığı Noel ve Yılbaşı sürecini kapsayan geçen yılın son çeyreğinde de beklentilerin gerisinde kalmıştı. Satışlardaki gözle görülür gerileme, Walmart'ın e-ticaret devi Amazon'la rekabette giderek zorlandığının göstergesi olarak görülüyor.

Walmart hisseleri bu yıl başından bu yana yüzde 5 düşerken, piyasa değeri 700 milyar doları aşan Amazon'un hisseleri yüzde 25 yükseldi. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos da, dünyanın en zengin insanları listesinde ilk sırada.

Amazon'un piyasa değeri Microsoft'u geride bıraktıAmazon'un piyasa değeri Microsoft'u geride bıraktı

 

Bu konularda ilginizi çekebilir