19 °C

Yeni Zelanda 6.3'le sarsıldı

Ülkenin ikinci büyük kenti olan Christchurch'te meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde 65 kişi hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda 6.3'le sarsıldı

CHRISTCHURCH - Yeni Zelanda'nın Christchurh kentinde 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre 65 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin ikinci büyük kenti Christchurch'ü vuran depremde yaklaşık 200 kişinin enkaz altında olduğu sanılıyor.

Bu arada Christchurch'te, olağanüstü hal ilan edildi. Depremin ardından en az 20 artçı sarsıntının olduğu, ordu ve helikopterlerin de katıldığı kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Depremin Yeni Zelanda'nın en büyük buz dağından 30 milyon tonluk bir parçanın kopmasına yol açtığına işaret edildi. Kentte elektrik ve telefon hatlarının kesildiği de bildirildi.

Deprem yüzünden Yeni Zelanda dolarının değer kaybettiği, merkez bankasının gelecek birkaç hafta içinde faiz oranlarını düşürebileceği belirtildi.

"Bugün kara bir gün"

Kentin Belediye Başkanı Bob Parker, Radyo "New Zealand"'e yaptığı açıklamada, "Herkes, bugünün şehrimiz için kara bir gün olduğunu bilmeli" dedi.

Parker, depremin çok sayıda insanın ölmesine, yaralanmasına ve ciddi maddi hasara yol açtığını söyledi.

Amerikan Jeofizik Enstitüsünden (USGS) yapılan açıklamada, depremin merkez üssünün Christchurch'e 5 kilometre uzaklıkta, yerin 4 kilometre altında olduğu belirtilmişti.

Görgü tanıkları, polisin ve itfaiyenin verdiği bilgide, deprem nedeniyle çok sayıda binanın yıkıldığı, yolların tahrip olduğu, şehrin merkezinde yangınların çıktığı, yıkılan binaların altında kalanların bulunduğu, binalardan düşen moloz ve parçaların altında kalan araçlarda da insanların sıkışıp kaldığı ve insanların paniğe kapılarak sokaklarda kaçıştığı kaydedilmişti.

Kentin itfaiye sözcüsünün Radyo "New Zealand"'e yaptığı açıklamada, depremin 4 Eylül 2010'da meydana gelen depremden daha az şiddetli olduğunu, ancak can kaybı bakımından daha yıkıcı olduğunu, binalarda mahsur kalan insanların bulunduğunu ifade etti.

Polis ise yaptığı açıklamada, iki otobüsün binalardan düşen büyük parçaların altında ezildiğini ve yolcuların yaşamını yitirdiğini söyledi. Kentin yetkilileri, havalimanının kapandığını ve polisin kent merkezinde tahliye işlemlerine başladığını bildirdi.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, yaptığı açıklamada, depremin, mesai saati içinde ve çocukların okulda olduğu saatlerde meydana geldiğini söyledi.

340 bin nüfuslu Christchurch, 4 Eylül 2010'da da 7 büyüklüğünde bir depremle sarsılmış, ölen olmamış, ancak deprem ağır maddi hasara yol açmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap