Yuanda 20 yılın en büyük devalüasyonuna gitti

Çin Merkez Bankası, dolar/yuan kurunda şu ana kadarki en büyük tek seferlik devalüasyonu gerçekleştirerek dolar/yuan kurunda orta noktayı yüzde 2 yükselterek 6,2298 olarak belirledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Çin Merkez Bankası son dönemlerde gelen kötü ekonomik verilerin ardından yuanı devalüe ederek son üç yılın en düşük seviyesine indirdi.  Merkez Bankası piyasa etkenlerini daha iyi yansıtan yeni bir döviz yönetimi anlayışı çerçevesinde yuanın değerini tek seferde yüzde 2 düşürdü fakat ekonomistler zamanlamaya bakıldığında bu adımın aynı zamanda ihracatçılara yardım etmek amacıyla da atıldığını söylüyor. 

20 yılın en hızlı kaybı

Yuan, Çin'in ekonomik yavaşlama ile mücadele etmek için yuanın değerini düşürmesinin ardından son 20 yılın en hızlı kaybını yaşadı ve Asya para birimlerinde satışları tetikledi. Emtia grubu değer kaybederken, Hong Kong hisse senetleri ve ABD Hazine tahvilleri ve ABD borsası yükseldi.

 

Geçtiğimiz hafta sonu açıklanan verilerde Çin ihracatının özellikle en büyük ticari ortaklar olan Avrupa, ABD ve Japonya'da talebin düşmesiyle beraber yüzde 8.3 gerilediği görülmüştü. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi bu yıl gözle görülür bir yavaşlama yaşarken, bazı ekonomistler Çin'in 2015 yılı hedefi olan yüzde 7'nin oldukça altında büyüdüğünü tahmin ediyor. Bu hedefin tutturulması durumunda bile ekonomik büyüme son 25 yılın en düşük büyümesi olacak. Çin kuru resmi olarak belirlenen bir orta noktadan idare ediyor ve yuan bu orta noktadan günde yüzde 2 yukarı veya aşağı gidebiliyor.

Çin Merkez Bankası (PBOC) bugün yaptığı açıklamada orta noktayı 6.1162'den 6.2298'e düşürdüğünü duyurdu. 

Bu konularda ilginizi çekebilir