12 °C

Yunanistan erken seçime gidiyor

Yunanistan ekonomik kriz nedeniyle erken seçime gitme kararı aldı.

Yunanistan erken seçime gidiyor

ATİNA - Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, ülkede erken seçime gidileceğini açıkladı.

Karamanlis, tüm televizyon kanallarının canlı yayına geçerek yaptığı açıklamasında, yarın Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ı ziyaret ederek, erken seçim için parlamentoyu feshetmesini isteyeceğini söyledi.

Açıklamasında, uluslararası ekonomik kriz nedeniyle zor kararlar alınması gerektiğini belirten Karamanlis, "Ülkemiz ekonomik açıdan kritik bir dönemden geçiyor. Bu güç kararların derhal alınması gerek, çünkü tehlike büyük. Maalesef kolay bir çıkış yolu yok. Bu kararları derhal almak ve ülkemizin geleceği için uygulamak zorundayız. Bu nedenle, halktan yetki almak gereğinin doğduğu kanısındayım" dedi.

Konuşmasında, anamuhalefet PASOK partisinin Şubat ayında görev süresi dolacak Cumhurbaşkanı Papulyas'ın yeniden seçimiyle ilgili sorun çıkardığını da kaydeden Karamanlis, "Önümüzdeki son derece değerli zamanı seçim tartışmaları ile harcayamayız. Ekonomimiz için gerekli kararların zaman geçirmeden alınması gerek. Bu kararlar sevimsiz, çözüme ancak böyle gidebiliriz" diye konuştu.

Bu arada, Yunan televizyonları, YDP'nin kamuoyu yoklamalarında POSOK'un 6.4 puan gerisinde olduğuna dikkati çekerek, erken seçim kararını "Kumar" olarak nitelediler.

Televizyonlar, erken seçimin 4 Ekim'de yapılmasının beklendiğini, ancak 11 Ekim'e de bırakılabileceğini kaydettiler.

Yunanistan'da YDP'nin iktidara gelmesi ile sonuçlanan son genel seçim 14 Eylül 2007'de yapılmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap