26 °C

Yunanistan'da bankalar tekrar açıldı

Yunanistan'da bankalar üç hafta aranın ardından bugün kapılarını açtı. Tüm şubelerde büyük yoğunluk yaşanıyor.

Yunanistan'da bankalar tekrar açıldı

Yunanistan'da, sermaye kontrolleri uygulaması kapsamında 29 Haziran'dan beri kapalı tutulan bankalar açıldı.

Ülkenin birçok kentinde sabah erken saatlerden itibaren bankaların önünde kuyruk oluşturan vatandaşların kapıların açılmasının ardından içeriye hücum etmesi nedeniyle tüm şubelerde büyük yoğunluk yaşanıyor.

Haftalık 420 euro çekilebilecek

Bankalarda 3 haftadır uygulanan “ banka tatili” uygulamasını sonlandıran kanun hükmündeki kararname kapsamındaki yeni uygulamaya göre, ATM’lerden ve banka gişelerinden çekilen paralarda 60 euroluk limit devam edecek ancak vatandaşlar günlük para çekme haklarını haftalık olarak kullanabilecek.

Buna göre, bir hafta süreyle mevduat hesabından para çekmeyenler, hafta sonunda bir seferde 420 euro çekebilecek. Yedi günlük sürede hakkı olan parayı çekmeyenler bu hakkını yitirecek. Yeni hafta içinde yine günlük ya da haftalık para çekme hakkına sahip olacak. Mevduat hesaplarından banka aracılığıyla vergi borcunun taksiti ödenebilecek.

Sadece maaş, vergi ve kredi borcu için yeni hesap açılabilecek

Yeni uygulamaya göre ayrıca, ithalat ve ihracat şirketleri ile ülke dışında eğitim gören öğrencilere 3 ayda bir 5 bin euro ve hasta refakatçilerine 2 bin euroya kadar havale gönderebilecek. Ülke dışında kredi kartları serbestçe kullanılabilecek.

Bankalarda sadece maaş, vergi ve kredi borcu ödemeleri için yeni hesap açılabilecek, vadeli yatırımlara ise dokunulmayacak. Varolan mevduat hesapları ikinci bir kişiyle paylaşılamayacak, başkasının üzerine geçirilemeyecek.

Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı Luka Kaçeli, vatandaşlara daha önce çektikleri paralarını açılan bankalara geri getirmeleri çağrısında bulundu.

Vatandaşlardan, ülkedeki sorunun bir an önce çözülmesi için bankalara karşı güvensizliği aşmalarını ve Yunan bankacılık sistemini desteklemelerini isteyen Kaçeli, “Korkuyu yenmemiz lazım. Bankacılık sistemini desteklersek sorunlar azalacak ve daha kısa zamanda aşabileceğiz” dedi.

Kaçeli ayrıca, vergi kaçakçılığının önlenmesi için vatandaşlardan kredi kartı kullanımı alışkanlık haline getirmelerini istedi.

mangreece_3380796b.jpg

Merkel: Müzakereleri hızla yürütmemiz gerekiyor

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ARD televizyonundaki söyleşisinde ülkede bankaların üç haftadır kapalı olduğuna atıfta bulunarak, "Bu durum normal değildir, müzakereleri hızla yürütmemiz gerekiyor" dedi.

Merkel Yunanistan'ın henüz müzakereleri süren yeni yardım paketinin ilk gözden geçirmesinin başarılı olması halinde ülkenin borçlarının vadesinde değişiklik yapılabileceğini veya faizlerin azaltılabileceğini söyledi.

Merkel, Yunanistan'ın mali yardımına en büyük katkıyı yapan Almanya'nın görüşmelerin başarıyla sonuçlanması için elinden geleni yapacağını, ancak Atina'nın verdiği sözleri tutması için "sıkı pazarlık" yürüteceğini söyledi.

"Merkel, "(Pazarlık) kolay olmayacak çünkü 2010'dan bu yana tüm Atina hükümetleri ile müzakere edilen ancak gerçekleştirilmeyen, buna karşılık Portekiz ve İrlanda'da hayata geçirilen birçok unsur var" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap