27 °C

Yunanistan'da memurlar grevde

Memurların 24 saatlik grevine yerel yönetim çalışanları, devlet hastaneleri doktorları ve çalışanları ile öğretmenler katıldı

Yunanistan'da memurlar grevde

ATİNA - Yunanistan'da, devlet memurlarının sayısının azaltılmasına yönelik değerlendirmelere itiraz eden kamu çalışanları 24 saatlik greve gitti. 

Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun (ADEDY) çağrısıyla gerçekleştirilen greve yerel yönetim çalışanları, devlet hastaneleri doktorları ve çalışanları ile öğretmenler katıldı. 

Grev süresince devlet dairelerindeki hizmetlerde aksaklıklar yaşanırken bazı belediyeler 24 saat süreyle kapalı kaldı. Hastanelerde görevli doktorların işbaşı yapmaması nedeniyle sadece acil vakalara bakıldı. Toplu taşıma sektörü çalışanlarının ise günün belirli saatlerinde iş durdurma eylemleri aracılığıyla greve destek vermeleri, trafiğin olumsuz etkilenmesine neden oldu. 

Grev çerçevesinde Atina'da Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) önünde bir miting düzenlendi.  Mahkeme binası önünde toplanan eylemciler Maliye Bakanlığı'na kadar yürüdü. Göstericilerin "İşten çıkarılmalara hayır", "Samaras istifa" sekinde sloganlar attığı yürüyüşüne Maliye Bakanlığı'nda yaklaşık bir yıl önce tasarruf amacıyla işten çıkarılan temizlikçi kadın işçiler de katıldı. 

Gösteriye katılan emekli öğretmen Hristos Cevacopulos, yaptığı açıklamada, "Elimizden her şeyi aldılar, bizi daha da zor günler bekliyor" dedi. 

Ekonomik zorluklar nedeniyle çocuklarından birini, üniversiteyi kazanmış olmasına rağmen okutamadığını ifade eden Cevacopulos, "Toplu halde mücadele vermezsek işler daha da zorlaşacak ve hükümet vergilerle cebimizdeki son kuruşu dahi alacak" diye konuştu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap