15 °C

Zirvenin tarihi ve yeri belli oldu

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim ile 12 Haziran'da Singapur'da görüşeceğini açıkladı.

Zirvenin tarihi ve yeri belli oldu

ABD Başkanı Donald Trump,Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile 12 Haziran'da Singapur'da görüşeceğini açıkladı.

Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kim Jong Un ile beklenen görüşmemiz Singapur'da 12 Haziran'da gerçekleşecek. Her ikimiz de bunun, dünya barışı için çok özel bir an olması için uğraşacağız" dedi.

Daha önce Kim ile yapacağı görüşme için en uygun yerin iki ülke sınırında yer alan Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) olduğunu dile getiren Trump, dün Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada ise görüşme yerini 3 gün içinde açıklayacağını ve buranın DMZ olmadığını belirtmişti.

ABD Başkanı ayrıca, Kuzey Kore'den teslim alınan 3 Amerikalı rehineyi gece saatlerinde Washington'da karşılamış ve söz konusu adımından dolayı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a teşekkür etmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 27 Nisan'da iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya gelmişti.

Liderler, Kore Yarımadası'nda kalıcı barışın sağlanmasına yönelik adımlara ve kararlara tanıklık ederek, yarımadayı nükleer silahlardan arındırma ve mevcut ateşkesi kalıcı barış anlaşmasına dönüştürme konusunda görüş birliğine varmıştı.

Kuzey Kore'nin serbest bıraktığı üç ABD'liyi Trump karşıladıKuzey Kore'nin serbest bıraktığı üç ABD'liyi Trump karşıladı

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap