6 °C

Avrupa'nın en tasarruflu 7'nci aracını ürettiler

SAİTEM'de geliştirilen elektrikli "Evrim 2" aracı, Hollanda'da düzenlenen yarışta en az enerjiyle en fazla yol alan 7'nci araç oldu.

Avrupa'nın en tasarruflu 7'nci aracını ürettiler

Sakarya - Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) geliştirilen ve elektrikle çalışan "Evrim 2" aracı, Hollanda'da düzenlenen yarışta en az enerjiyle en fazla yol alan 7'nci araç oldu. 

SAÜ'den yapılan açıklamaya göre, İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu'nca (SAİTEM) üretilen Evrim 2, Hollanda'da gerçekleştirilen ve 27 ülkeden 200 takımın mücadele ettiği Shell Eco Marathon Avrupa yarışında, 23 kuruşluk elektrikle 139  kilometre kat etti.

Bu derecesiyle Türkiye birincisi olan Evrim 2, Avrupa'da 7'nci sırada yer aldı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen SAİTEM Başkanı Volkan Çetin, aracın tasarım ve üretim sürecinin tamamının SAÜ öğrencileri tarafından yapıldığını söyledi.

Araç üzerinde geliştirdikleri çeşitli sistemlerin, Avrupa‘daki bazı takımların satın almak istediğini belirten Çetin, "Gündelik hayatta bir arabanın bütün özelliklerine sahip Evrim 2, bir yıl gibi kısa bir sürede tasarlanıp üretildi. Hedefimiz 2014’te Hollanda’da ve 2015'te de Türkiye’de yapılması planlanan maratonda birinci olmak" ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap