13 °C

Daçka'nın sınav başvuruları devam ediyor

Daçka'nın sınav başvuruları devam ediyor

 

İSTANBUL - Türkiye’de 150 yıldır eğitimde fırsat eşitliğinin sembolü olan Darüşşafaka Eğitim Kurumları eğitimle yaşamları değiştirmeye devam ediyor. Nisan ayında 22 ilde yapılan sınav tanıtım toplantılarının ardından, Darüşşafaka Giriş Sınavı 2 Haziran’da 20 ilde gerçekleştirilecek. Darüşşafaka Giriş Sınavı için son başvuru tarihi 29 Mayıs.

Kurulduğu günden bu yana ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ misyonuyla binlerce çocuğun hayatını değiştiren Darüşşafaka, kuruluşunun 150. yılında yeni öğrencilere kapılarını açmak için sınav tanıtım toplantıları düzenliyor. Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere ortaokul 1. sınıftan, liseyi bitirinceye kadar parasız ve yatılı eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, giriş sınavı hakkında bilgi verdiği sınav tanıtım toplantılarını Nisan ayında 22 ilde gerçekleştirdi.

Öğrencilerin tüm masrafları Darüşşafaka tarafından karşılanıyor
2012 – 2013 eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde 68 ilden 954 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, öğrencilerin eğitim masraflarının yanı sıra giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaçları da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor. Geçen yıl Nisan ayında düzenlenen Genel Kurul Toplantısında gerçekleştirdiği tüzük değişikliğiyle annesi hayatta olmayan öğrencilere de kapılarını açan Darüşşafaka Cemiyeti, üniversiteyi kazanan öğrencilerine de üniversite eğitimleri boyunca burs vermeye devam ediyor.

Darüşşafaka Giriş Sınavı belirlenen 20 ilde 2 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. Anadolu’nun farklı şehirlerinden sınava katılacak öğrencilerin ve velilerin ulaşım giderleri Darüşşafaka tarafından karşılanacak.

Her ilin sınav birincisinin eğitim giderlerini Türkiye İş Bankası karşılıyor
Tüm öğrencilerin parasız eğitim gördüğü Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası arasında düzenlenen anlaşma paralelinde, Türkiye İş Bankası’nın sosyal sorumluluk projesi “81 İlden 81 Öğrenci” kapsamında, her ilin sınav birincisinin eğitim giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanıyor.

Adaylarda Aranan Koşullar

T.C. vatandaşı olan,
Annesi veya babası hayatta olmayan,
Ailesinin maddi durumu öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan,
2002 sonrası doğmuş olan (Yaş düzeltmesi geçersizdir),
2012-2013 eğitim-öğretim yılında ilkokul 4. sınıf öğrencisi olan,
Sağlık ve diğer yönlerden yatılı okula kabulünde sakınca bulunmayan öğrencilerin aday kaydı için müracaatları uygundur.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap