LYS-1 Matematik Sınavı sona erdi

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları'ndan Matematik Sınavı (LYS-1) sona erdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları'ndan (LYS) Matematik Sınavı (LYS-1) tamamlandı. Öğrenciler sınav maratonuna, 14.30'daki  Yabancı Dil Sınavı ( LYS-5) ile devam edecek.

135 dakikalık maraton sona erdi.

LYS-1, Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirildi. Sınava 744 bin 562 aday katıldı.  Tek oturumda uygulanacak sınav, 135 dakika sürdü. Sınavda matematik ve geometri testleri yer aldı. 

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve dedektörle arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Salondaki görevliler adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra soru kitapçıkları, kalem, silgi dağıtıldı. Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra sınav başladı. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmadı.

Öğleden sonra Yabancı Dil Sınavı ( LYS-5) yapılacak

Sınavlar, öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavına ( LYS-5)  ile devam edecek.LYS-5 14.30'da başlayacak ve 120 dakika sürecek.

Üniversite sınavları,  Fen Bilimleri Sınavı ( LYS-2) ve Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) ile devam edecek.LYS-2, 21 Haziran Cumartesi ve LYS-3 ise 22 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

Adayların, 744 bin 562’si Matematik Sınavı (LYS-1), 388 bin 361’i Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) , 751 bin 454'ü Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) , 431 bin 97’si Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) ve 70 bin 767’si Yabancı Dil Sınavına (LYS-5)  başvuru yaptı.

Etiketler