Meslek liselerinden ekonomiye rekor katkı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yılın 11 aylık döneminde mesleki ve teknik Anadolu liselerinin döner sermaye işletmesi kapsamında elde ettiği gelirin yüzde 176 artışla 1 milyar 955 milyon liraya yükseldiğini ve yeni bir rekor kırıldığını belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Özer, yazılı açıklamasında, iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştiren bir mesleki eğitim sistemiyle Türkiye’yi eğitimde çok daha ileri noktalara taşımayı amaçladıklarını vurguladı.

Geçmişte katsayı uygulamaları gibi müdahalelerin, meslek liselerinin itibar kaybına uğramasına yol açtığına işaret eden Özer, “Yaptığımız iyileştirmelerin çok boyutlu olması, kısa sürede sonuç almamıza katkı sağladığını görmek bizi son derece mutlu ediyor. Bir zamanlar kimsenin gitmek istemediği meslek liseleri, şimdi elde ettikleri üretimden 2 milyar lira gelirle ülke ekonomisine katkı sağlayan bir yapıya dönüştü” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Mahmut Özer, mesleki ve teknik eğitimde eğitim-üretim-istihdam çerçevesinde öğrencilerin gerçek üretim ortamlarında yaparak ve üreterek öğrenmelerini sağlamak amacıyla okulların döner sermaye işletmelerindeki üretim faaliyetlerini her zaman desteklediklerine değindi.

Meslek liselerinin yaptıkları üretimden bu ay önemli oranda gelir elde ettiklerine işaret eden Özer, şunları kaydetti: “Döner sermaye işletmesi olan mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızın 2021’in 11 aylık geliri 707 milyon 709 bin lirayken bu miktarda yüzde 176 oranında artış sağlanarak 2022’nin 11 aylık gelir toplamları 1 milyar 955 milyon liraya, yani yaklaşık 2 milyar liraya ulaştı. Bakanlık olarak hedefimiz 1,5 milyar liralık üretim kapasitesine ulaşmaktı, hedeflediğimiz bu üretim kapasitesini geçen ay aşmıştık.”

Bakan Özer, bu yılın 11 aylık döneminde elde edilen gelirin yeni bir rekor olduğuna dikkati çekti.

Öğrenciler gelirden pay aldı

Bakan Özer, döner sermaye kapsamında elde edilen gelirden öğrenci ve öğretmenlerin de yararlandığına değinerek, “Bu üretim, hem öğrencilerin öğrenme süreçlerine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bu bağlamda 2022’in 11 ayında elde edilen 1 milyar 955 milyon liralık gelirden öğrencilerimiz 94 milyon 332 bin lira; öğretmenlerimiz de 206 milyon 608 bin lira olmak üzere toplam 301 milyon lira pay aldı.” bilgisini paylaştı. Bakan Özer, bu dönemde döner sermaye işletmesi kapsamında en fazla gelir elde eden ilk okulunAnkara Beypazarı Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olduğunu bildirdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir