'Akabe - İskenderun Ro-Ro seferleri planlanıyor'

Ürdün Ulaştırma Bakanı Hatahit, "Akabe ile İskenderun arasında 65 ile 120 tır taşıma kapasiteli Ro-Ro gemilerinin kullanılacağı seferler başlatmayı düşünüyoruz." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ürdün Ulaştırma Bakanı Eymen Hatahit, Ürdün ve Türkiye'nin, Suriye sınırının kapatılması gibi ortak bir problemi olduğunu söyleyerek,  "Akabe ile İskenderun arasında 65 ile 120 tır taşıma kapasiteli Ro-Ro gemilerinin kullanılacağı seferler başlatmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Ülkedeki iç savaş öncesi Türkiye'ye ait tırların Suriye ve Ürdün topraklarından geçtiğini hatırlatan Hatahit, şöyle konuştu:

"Bu tırlar kimi zaman bize ürün getiriyor kimi zaman da körfez ülkelerine transit geçiş yapıyordu. Suriye'deki olaylar nedeniyle bizim de Türkiye, Balkan ülkeleri ve Avrupa'ya ihracatımız sekteye uğradı. Tüm bu sebeplerden ötürü olaylar normal seyrine dönene kadar geçici çözümler aramaya başladık."

"Nisan ayında ilk denemeler yapılacak"
Türk şirketleriyle Ürdün ürünlerini Türk ve Avrupa pazarına taşımanın yollarını araştırdıklarını ifade eden Hatahit, "Bu kapsamda Akabe ile İskenderun arasında 65 ile 120 tır taşıma kapasiteli Ro-Ro gemilerinin kullanılacağı seferler başlatmayı düşünüyoruz" dedi.

Ro-Ro seferlerinin işleyişine ilişkin de bilgi veren Hatahit, tır şoförünün aracını Ro-Ro'da bırakıp Akabe-Türkiye uçak seferlerini kullanacağını, Akabe-İskenderun seferlerinin 4 gün sürdüğünü söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ziyareti kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile bir araya geldiğini belirten Hatahit, nisan ayında ilk denemeleri yapacaklarını sözlerine ekledi.