'Başka pazar arayışlarına girdik'

Son yıllarda çevre ülkelerde meydana gelen olaylar nedeniyle sektörün kapasite daralmasına maruz kaldığını belirten Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Yenigün, yeni pazar arayışına girdiklerini belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Yenigün, "Son yıllarda Irak, Libya ve Rusya pazarlarının daralması nedeniyle maalesef kapasite daralmasına maruz kaldık. Biz de artık başka pazar arayışlarına girdik ve bu kapsamda Güney Amerika ile Batı Afrika gezilerimiz oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuda öncülük ediyor" açıklamasını yaptı.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde, Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger moderatörlüğündeki "Global Marka Yolculuğu" oturumunda konuşan Yenigün, binlerce insanın marka olmak için hedef koyduğunu ancak herkesin başarılı olamayabileceğini söyledi.

Birliğin üye sayısının 142 bin olduğunu aktaran Yenigün, Türkiye'de 300 bin dolayında müteahhidin bulunduğunun söylendiğini dile getirdi.

Ağırlıklı olarak yurt dışında çalıştıklarını bildiren Yenigün, şöyle konuştu:

"1972 yılında Libya'ya açılarak başlamışız. Şimdiye kadar 107 ülkede 900 bin civarında proje, 325 milyon dolar civarında ciro yapmışız. Artık tüm dünya ülkeleri bizi davet ediyor, bizimle birlikte çalışmak istiyor. Türk inşaat sektörü artık dünyada aranır hale geldi. Sektörümüz iki sene öncesine kadar dünyada toplam 25-30 milyar dolar civarında sözleşme yapar hale gelmişti. Son yıllarda Irak, Libya ve Rusya pazarlarının daralması nedeniyle maalesef kapasite daralmasına maruz kaldık. Biz de artık başka pazar arayışlarına girdik ve bu kapsamda Güney Amerika ile Batı Afrika gezilerimiz oldu. 

'Devlet kartvizitiyle gitmek bambaşka'

Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuda öncülük ediyor. Eskiden büyükelçiler bizimle aynı karede olmaktan çekinirken şimdi büyükelçilerimiz birer iş geliştirmecimiz olarak çalışıyor. Ticaret müşavirlerimiz, Başbakanımız, özellikle Cumhurbaşkanımız, bu konuda öncü. Onlar bize çok güzel kapılar açıyor. Dinamizmimiz çok iyi, gözü kara insanlarız. Her sektörde bunu görebiliyorsunuz ama kendi başınıza gitmek başka, devlet kartvizitini yanınıza alarak gitmek bambaşka oluyor. İnşallah daha da güzel işler yapacağız."