18 °C

'Bugüne kadar 4.5 milyar dolar harcadık'

Türkiye'de 1,5 milyondan fazla Suriye'den, 160 binden fazla ise Kobani'den gelen vatandaşın olduğunu belirten Kalkınma Bakanı Yılmaz, bugüne kadar bu iş için 4.5 milyar dolar harcandığını söyledi

'Bugüne kadar 4.5 milyar dolar harcadık'

BİNGÖL - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye’de 1,5 milyondan fazla Suriye’den gelen kardeşimiz var. En son Kobani'den gelen 160 binden fazla kardeşimiz var. Bugüne kadar bu işe 4,5 milyar dolar harcadık" dedi.

Bakan Yılmaz, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde vatandaşlarla bayramlaştı. Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, çözüm sürecini istismar etmeye çalışanların bulunduğunu ifade ederek, amacı huzur, barış ve özgürlük olan barış sürecini engelleme çabalarının başarısız olacağını söyledi.

Suriye’de Irak’ta, Müslüman'ın, Müslüman'ı öldürdüğünü anımsatan Yılmaz, bunun dinen haram olduğunu kaydetti.

Müslümanların etnik ve mezhep çatışmaları geride bırakması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin Arap, Türk, Kürt, Müslüman ve Yezidi ayrımı yapmadan herkese yardımcı olmaya  çalıştığını belirtti.

"Destek olmaya da devam edeceğiz"

Bakan Yılmaz, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin durumuna değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye’de 1,5 milyondan fazla Suriye’den gelen kardeşimiz var. En son Kobani'den gelen 160 binden fazla kardeşimiz var. Biz bunlara kucak açıyoruz. Bugüne kadar bu işe 4,5 milyar dolar harcadık. Çok şükür gücümüz var ve bu işi yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı düşünün nereye sığınacaktı bu insanlar, kimden destek alacaklardı? Bu kardeşlerimize destek oluyoruz, destek olmaya da devam edeceğiz."

Birilerinin bu konuyu istismar etmeye çalışabileceğini dile getiren Yılmaz, "Çok zengin dediğimiz ülkelerin bir tanesi 160 kişi almış, medyada törenler, bilmem neler. Biz 1,5 milyondan fazla kardeşimizi almışız" şeklinde konuştu.

"Türkiye, inanç hürriyetinde de önemli bir yere gelmiştir”  

Türkiye'nin son 10 yılda büyük değişim gösterdiğini sözlerine ekleyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Geçmişte başörtüsünden dolayı üniversite kapılarından dönüyordu insanlarımız. Bugün bırakın üniversiteyi, kamu kurumlarında ve kuruluşlarında, meclisimizde başörtülü milletvekillerimiz var. Türkiye, inanç hürriyetinde de önemli bir yere gelmiştir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap