7 °C

'En iyi performansı AB gösterdi'

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Türkiye'nin komşuları arasında en iyi ekonomik performansı Avrupa Birliği'nin gösterdiğini belirterek, "İstenilen düzeyde olmasa dahi iyileşme var" dedi.

'En iyi performansı AB gösterdi'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'nin komşuları arasında en iyi ekonomik performansı Avrupa Birliği'nin gösterdiğini belirterek, "İstenilen düzeyde olmasa dahi iyileşme var" dedi.

ATO Congresium'da düzenlenen B20 Türkiye Konferansı kapsamında "Küresel Düşük Büyüme ve Düşük Faiz Ortamında Yol Almak" konulu oturum düzenlendi.

Oturumun moderatörü Merkez Bankası Başkanı Başçı, katılımcılarla yatırım konusunu ele alacaklarını, yatırımları daha ileriye götürmek için neler yapılması gerektiğini tartışacaklarını söyledi.

Yatırımların düşük olmasının nedenlerine değinen Başçı, "Şüphelilerimiz kimlerdir? Volatilite, oynaklık olabilir, ikinci olarak küresel büyüme tahminlerinin daha düşük olmasıyla ilgili olabilir, üçüncüsü iş ortamı gibi yapısal bir takım konular olabilir" diye konuştu.

Başçı, Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer'e sözü verirken, Türkiye'nin komşuları arasında en iyi performansı Avrupa Birliği'nin gösterdiğini, istenilen düzeyde olmasa da iyileşmelerin bulunduğunu bildirdi.

Noyer de düşük büyüme ortamının arkasında azalan yatırımların olduğuna işaret ederek, "Yatırımın az olmasının sebebi tasarrufların artması olabilir. Bazı ülkelerde talep ve belirsizlik de bu noktada etkili olabiliyor" ifadelerini kullandı.  

Avustralya Hazine Bakanı Joe Hockey ise dünyada arz noktasında bir sıkıntı olmadığını, bunun işlerliğinin sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Hükümetlerin görevinin arzın talebi karşılaması noktasında ihtiyaçları gidermek olduğunu anlatan Hockey, hükümetlerin bu noktada aradan çekilebileceklerini söyledi.

Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens'a söz veren Başçı, Meksika'nın Türkiye'ye benzer bir ülke olduğunu anlatarak, "Meksika, Amerika Birleşik Devletleri'nin toparlanmasından fayda sağlıyor, aynı Türkiye'nin AB'nin toparlanmasından sağladığı fayda gibi" dedi.

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.