7 °C

'KOBİ'lerimizin proje kabiliyeti kazanması lazım'

KOBİ'lere, yeni projeler için finansman desteği vermek istediklerini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "KOBİ'lerimizin proje kabiliyeti kazanması lazım" açıklamasında bulundu.

'KOBİ'lerimizin proje kabiliyeti kazanması lazım'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOBİ'lere, tanıtım ve reklam yanında yeni projeler için de finansman desteği vermek istediklerini belirterek, "KOBİ'lerimizin proje kabiliyeti kazanması lazım. Kim ne derse desin proje deyince KOBİ'ler korkuyor. Odalarımız KOBİ'lere proje yazma konusunda rehberlik yapabilir" dedi.

KOBİ'lere destek için yeni formül

KOBİ'lere tanıtım ve reklam yanında yeni projeler için de finansman desteği vermek istediklerini anlatan Işık, İSO ve benzeri kurumların KOBİ'lere kılavuzluk yapabileceğine dikkati çekti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"KOBİ'lerimizin proje kabiliyeti kazanması lazım. Kim ne derse desin proje deyince KOBİ'ler korkuyor. Proje yapmak başlı başına bir kültür, İSO ve İstanbul Ticaret Odası gibi diğer bu noktada ilgili bütün kurumlarımız bünyelerinde bir proje birimi oluştursun ve KOBİ'lere destek olsun. Gerek Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteği gerekse TÜBİTAK desteği. Gerekse Horizon2020, COSME desteklerinde bir projenin nasıl yapılacağında KOBİ'lere rehberlik yapsın. 

'Ar-Ge Reform Paketi'ni EKK'ya sunacağız'

Bakanlığının faaliyet alanlarıyla ilgili 4 düzenlemeyi kısa sürede TBMM'ye sunmak istediklerini belirten Işık, şunları aktardı:

"Ar-Ge Reform Paketi hazırlıklarımızı bitirdik. Normalde pazartesi günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunacaktık ama bazı bakanlarımızın il dışında olmasından dolayı toplanamadı. İnşallah pazartesi günü bir aksilik olmazsa Ar-Ge Reform Paketi'ni EKK'ya sunacağız ve orada, o görüşmelerden sonra Bakanlar Kurulu'na sevk edeceğiz. İnşallah Meclis'e bir hükümet tasarısı olarak en kısa sürede gidecek."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.