4 °C

'Markalaşma' desteği KOBİ'leri bekliyor

KOBİ'lere yönelik "markalaşma" destek programı kapsamında 215 projeye toplam 45 milyon lira destek sağlandı. Kalan 55 milyon liralık bütçe için yeniden çağrıya çıkılacak.

'Markalaşma' desteği KOBİ'leri bekliyor

KOBİ'lerin sağlıklı büyümesi, kurumsallaşması, ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi ve markalaşmaları için bu yıl içinde "markalaşma ve kurumsallaşma" destek programı için 100 milyon liralık çağrıya çıkıldığını anımsatan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "215 projeye toplam 45,4 milyon lira destek sağlandı. Kalan bütçenin faydalandırılması için de en kısa sürede yeniden çağrıya çıkılacak" dedi. 

En hızlı büyüyen 100 şirketin 82'sinin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olduğunu ve bunların 43'ünün KOSGEB destek programlarından yararlandığına dikkati çeken Işık, "KOBİ'ler Türkiye'nin geleceği, bu sebeple ülkenin değişmez gündemlerinden biri olmalı. Hükümet olarak KOBİ'lerin önünü açacak her çalışmaya destek verdik, vermeye de devam edeceğiz. KOBİ'lerin üzerine düşen de bu destekleri sonuna kadar etkin şekilde kullanarak, ülke büyümesine katkı sağlamak" değerlendirmesinde bulundu. 

KOSGEB destekleri katlanarak büyüyor

KOSGEB tarafından geçen yıl 22 bin 867 işletmeye 164 milyon 465 bin 277 lira kaynak aktarıldığını hatırlatan Işık, bu yıl ağustos ayı itibarıyla ise 27 bin 645 işletmeye toplam 202 milyon 449 bin 728 lira destek sağlandığını bildirdi. Işık, ağustos ayı sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemine oranla destek alan işletme sayısının yüzde 21, söz konusu dönemde kullandırılan destek tutarının ise yüzde 23,10 arttığını kaydetti. 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.