13 °C

'Tarımsal destekleri düzenleyeceğiz'

Tarımsal destekleri derli toplu hale getirceklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, 'çiftçi ne alacağını iyi bilecek' dedi.

'Tarımsal destekleri düzenleyeceğiz'

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bakanlığın tarımsal destek politikalarıyla ilgili önemli düzenlemeler yapmayı planladıklarını belirterek, "Tarımsal destekleri derli toplu hale getireceğiz. Böylece çiftçi ne aldığını ve ne alacağını bilecek" ifadesini kullandı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çelik, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Ticaret Borsası ile Ticaret ve Sanayi Odaları yöneticileri, İnegöl, Karacabey, Mustafakemalpaşa ve Yenişehir ilçeleri Ticaret Borsası ve Odaları yöneticilerinden oluşan heyeti kabul etti. 

Çelik, kabulde yaptığı konuşmada, Bursa’nın Türkiye’nin tarımsal üretimi için önemine işaret ederek, yeni projelerle şehrin ülke ekonomisi için daha da önemli bir noktaya geleceğine inandığını belirtti.  

Bakanlığın destek politikalarına da değinen Bakan Çelik, "Destek politikalarımızla ilgili düzenlemeler yapacağız. Söz konusu destekler, çok yaygın bir durumda. Biz hayvansal ve bitkisel desteklerin sayısını indirmeyi, bir araya toplamayı planlıyoruz. Tarımsal destekleri derli toplu hale getireceğiz. Böylece çiftçi ne aldığını ve ne alacağını bilecek" değerlendirmesinde bulundu. 

Bakan Çelik canlı hayvan borsalarıyla ilgili olarak da şunları kaydetti: "Borsalar üreticinin değerini yükselten ve üretimi anlamlı kılan yerler. Geçen hafta Afyon’da canlı hayvan borsasına gittik. Muazzam bir tesis yapılıyor. Hayvan otelinden podyumuna, tribününe kadar her şey var. Hayvanı tribünden ve aynı zamanda internet üzerinden de izliyorsun, seçiyorsun, tartısını yapıyorsun, alımını yapıyorsun, kesiliyor ya da kesilmiyor. Hijyenik şartlarda alıp götürüyorsun. Başka illerde de bu yönde çalışmalar var. Umuyoruz ki Bursa da önümüzdeki günlerde bu konuda ön plana çıkacak. Köylü, üreticinin ‘işletmeci anlayışıyla’ donanmalı. Böyle bir yeni bakış açısı taşıyalım ki, tarımı belli bir noktaya getirelim. Bu konuda en büyük desteği de sizden alacağız. ‘Biz doğruyu biliyoruz’ demiyoruz. Beraber doğruyu bulup, gerekli çözümleri üreteceğiz.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.