6 °C

'Türkiye’ye yönelik büyük bir yatırım şevki var'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uluslararası yatırımcılarla dün ve bugün birçok görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Şundan büyük bir memnuniyet duyuyorum, bütün bu yatırımcıların Türkiye’ye yönelik olarak büyük bir yatırım şevki var" dedi.

'Türkiye’ye yönelik büyük bir yatırım şevki var'

Dünya Ekonomik Forumu dolayısıyla Davos'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, basın toplantısı düzenledi.

Hayatını kaybeden iş adamı Mustafa Koç'un ailesiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Davutoğlu, Koç'a Allah’tan rahmet dileğinde bulunarak, taziye dileklerini tekrarladı.

Mustafa Koç’un, Türkiye’nin ekonomisine, sanayisine büyük katkıda bulunduğunu dile getiren Davutoğlu, “İnşallah başlattığı projeler kaldığı yerden aynı şekilde devam eder” diye konuştu.

"Türkiye’ye yönelik büyük bir yatırım şevki var"

Davos faaliyetlerinin ikinci önemli ayağının, yatırımcılarla yaptığı görüşmeler olduğunu belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Finans sektörünün dünyadaki en büyük payına sahip IBC gibi şirketlerin yanında Mitsubishi gibi Türkiye’de yatırım yapan, dünyanın sanayi alanındaki dev şirketleriyle ve Türkiye’ye özel ilgi gösteren uluslararası yatırımcılarla dün ve bugün çok sayıda görüşme gerçekleştirdik. Şundan büyük bir memnuniyet duyuyorum, bütün bu yatırımcıların Türkiye’ye yönelik büyük bir yatırım şevki var. Özellikle son dönem ilan ettiğimiz sektörel dönüşüm programlarından ve yapısal reformlardan büyük memnuniyet ifade ediyorlar ve 1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye’yi tekrar yatırım limanı olarak gördüklerini bir kez daha ifade ediyorlar."

"Türkiye’ye yoğun ilgi.."

Bu akşam verilecek özel bir yemekte de konuşacağını, bu yemeğe katılmak için yoğun talep geldiğini söyleyen Davutoğlu şunları kaydetti:

"120-130 kişilik kontenjan için 600’e yakın talep oldu. Bu Türkiye’ye olan yoğun ilgiyi gösteren önemli bir gösterge. Ayrıca dün Göbekli Tepe arkeoloji sahasıyla ilgili yapılan bir tanıtım programına da katılma imkanı buldum. Görüldüğü gibi hem ikili görüşmeler hem küresel ekonomi ve siyaseti ilgilendiren oturumlarda yaptığımız konuşmalar hem de Türkiye ekonomisinin özellikle yatırımcılar bağlamında tanıtma faaliyetleri açısından son derece verimli bir çalışma temposu oldu. İnşallah yarın buradan Almanya’ya geçip Almanya ile ilk kez gerçekleştireceğimiz hükümetler arası zirve, hükümetler arası mekanizmayla ilgili olarak da orada Sayın Merkel ile buluşacağım ve ikili görüşmelerde uluslararası ve bölgesel konuları ele alacağız."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.