5 °C

10 başvurudan 8'i tüketici lehine sonuçlandı

Tüketici hakem heyetlerine yılın ilk 6 ayında 286 bini aşkın şikayet başvurusu yapılırken, alınan kararların yüzde 82'sinin tüketici lehine sonuçlandığını kaydedildi.

10 başvurudan 8'i tüketici lehine sonuçlandı

Tüketici hakları ve tüketicinin korunması konusuna büyük önem verdiklerine dikkati çeken Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine yılın ilk 6 ayında 286 bin 820 şikayet başvurusu gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Tüfenkci, başvuruların şikayet türlerine göre dağılımına bakıldığında, 117 bin 424 başvuruyla "tüketici kredisi sözleşmeleri" ilk sırada yer aldığını, 73 bin 650 başvuru ile "ayıplı mal", 31 bin 500 başvuru ile "ayıplı hizmet" ve 10 bin 73 başvuru ile "abonelik sözleşmeleri"nin en fazla şikayet konusu olan diğer alanlar olduğunu belirtti.

"Konut finansmanı sözleşmeleri”ne yönelik 6 bin 439, "finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmeler”e yönelik 4 bin 85, "garanti belgesi" konusunda 4 bin 49, "mesafeli sözleşmeler"e yönelik 3 bin 145 şikayet başvurusu yapıldığını kaydeden Bakan Tüfenkci, şikayete en az konu olan alanların ise "süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen promosyon uygulamaları" ile “tanıtma ve kullanma kılavuzu" olduğunu anlattı.

Sıkı denetimler gerçekleştiriliyor

Başvuru sayısının sektörel dağılımına bakıldığında ise "finansal hizmetler" sektörünün 153 bin 307 şikayet başvurusuyla başı çektiğini dile getiren Bakan Tüfenkci, "perakende ticaret" sektöründe 88 bin 391, "abonelik hizmetleri" sektöründe ise 19 bin 139 hakem heyetine başvuru yapıldığını ifade ederek, "Yılın ilk ayında alınan kararların yüzde 82’si tüketici lehine, yüzde 18’i ise aleyhine sonuçlandı. Bu süreçte toplam 307 bin 704 karar alındı" diye konuştu.

Haksızlıkların asgariye indirilmesi için tüketicilerin, yasaların kendilerine tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, iş yeri dışında satışlar, ön ödemeli konut satışları, mesafeli sözleşmeler gibi birçok alanda sıkı denetimler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.