176 bin işçi için toplu sözleşme süreci başlıyor

Türk-İş, kamuda çalışan işçilerin 2015-2017 dönemi için bağıtlanacak toplu iş sözleşmelerinin hazırlıklarına başladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk-İş, kamuda çalışan işçilerin 2015-2017 dönemi için bağıtlanacak toplu iş sözleşmelerine hazırlık için ilk toplantısını yaptı. Yaklaşık 176 bin işçiyi ilgilendiren toplantıda, hükümete sunulacak konular üzerinde görüşüldü.

Karayolları, il özel idareleri ve şeker fabrikaları başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 176 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerinin yürürlük süreleri, ağırlıklı olarak 1 Ocak, 1 Şubat ve 1 Mart'ta doldu.

Bu nedenle işçi kesimini temsil eden yetkili sendika olarak hükümet ile masaya oturacak Türk-İş, 2015-2017 dönemi için bağıtlanacak toplu iş sözleşmeleri için hazırlıklara başladı.

Söz konusu kapsamda gerçekleşen ilk hazırlık toplantısında, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu üyesi sendikaların genel başkanları, görüş ve taleplerini dile getirdi.

Görüşme masasında vergiler de konuşulacak

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak,  2015-2017 dönemi için bağıtlanacak toplu iş sözleşmelerinde zam oranın yanında ücretli çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükünün de gündeme geleceğini söyledi.

Türkiye'de gelir vergisi ödeyenlerin çoğunluğunu ücretlilerin oluşturduğuna ve gelir ile kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisinin ücretlilerce ödendiğine dikkati çeken Kavlak, toplam vergi gelirleri içinde yüzde 70’lere ulaşan dolaylı vergilerin çalışanların vergi yükünü daha da artırdığı belirtti.

Kavlak, ücretli çalışanların işverenler ile aynı oranlarda ve tarifede vergilendirilmesinin haksız ve adaletsiz bir uygulama olduğunu kaydederek, "İşçiler üzerindeki vergi baskısı özellikle 2004'de özel indirim tutarının kalkması, ardından ücretliler lehine olan ayırım ilkesinden vazgeçilerek vergi tarifesinin teke indirilmesi ve çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20'den yüzde 27'ye yükseltilmesi gibi nedenlerle arttı" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir