13 °C

'4,8 milyar liralık yatırım projesi teklifi geldi'

Kalkınma Bakanı Elvan, 'İlan etmememize rağmen, Cazibe Merkezi Programları için bugün (dün) itibarıyla 4,8 milyar liralık yatırım projesi teklifi geldi. 25 bin kişiye istihdam sağlayacak teklif' dedi.

'4,8 milyar liralık yatırım projesi teklifi geldi'

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Genel Kurulunda görüşülen bakanlığının 2017 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, bakanlık olarak 2023 yılı vizyonunu 2035'e taşıyan çalışmayı başlattıklarını bildirdi.

Bakan Elvan, son 10 yıl içerisinde yerelden kalkınma ajanslarına 55 bin proje teklifi geldiğini kaydederek, "Herhangi bir ile gittiğinizde şu farkı gördünüz, o ildeki sanayicilerle, iş adamlarıyla bir araya geldiğinizde size şunu söylediler: 'Bizim ihracat için 2023 yılı hedefimiz şudur.' Ama AK Parti hükümetleri öncesi böyle bir yaklaşım söz konusu değildi. Hangi ile giderseniz gidin, o ildeki sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları kendilerine bir hedef belirlemişlerdir." diye konuştu.

Lütfi Elvan, konuşması sırasında kendisine laf atan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'a, "Artvin'e bakınız, o gittiğiniz yollara bakınız, o çukurlu yollardan geçiyordunuz. Şimdi vatandaş diyor ki 'ben kaymak gibi yollardan geçiyorum'. Kendi aranızda konuşurken diyorsunuz ki 'helal olsun şu AK Parti'ye. Kaymak gibi yolları yaptı.' ama buraya geldiğiniz zaman bunlardan bahsetmiyorsunuz." karşılığını verdi.

"Sizin iktidara gelmeniz mümkün değil ki zaten gelemiyorsunuz da"

Kalkınma Bakanı Elvan, "İlan etmememize rağmen, Cazibe Merkezi Programları için bugün (dün) itibarıyla 4,8 milyar liralık yatırım projesi teklifi geldi. 25 bin kişiye istihdam sağlayacak teklif. Yerel ve bölgesel düzeyde kalkınmada bizatihi kalkınmaya insanımızı, milletimizi içine alıp kalkınmayı birlikte gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. İşte, AK Parti'ye verilen desteğin arkasında yatan en önemli nedenlerden biri budur. Eğer siz vatandaştan kopuksanız, milletle bütünleşmemişseniz, sizin iktidara gelmeniz mümkün değil ki zaten gelemiyorsunuz da." diye konuştu.

2002-2015 yılları arasında yıllık ortalama 131 milyar dolarlık kamu ve özel sabit sermaye yatırımları olduğunu kaydeden Elvan, kendilerinden önce bu miktarın 43,9 milyar dolar olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.