4/C'li çalışanlarımız adeta üvey evlat

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Başbakan Erdoğan'ın bugünkü 4/B çalışanlarıyla ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA -Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, 657 sayılı kanunun 4/B maddesine göre, 4924 sayılı Kanuna göre çalıştırılan toplam 96 bin 500 sözleşmeli personeli kadroya geçirirken, 23 bin 4/C'li çalışanı görmezden gelerek yeni bir adaletsizliğe daha imza attığını söyledi. 

Başbakan Recep Tayip Erdoğan grup toplantısında açıkladığı, "Bugün itibariyle, geçmişe yönelik görevde bulunan 657 sayılı kanunun 4-B maddesine göre çalışan sözleşmeli personel, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49. maddesine göre çalışan sözleşmeli personel ve 4924 sayılı kanun hükümlerine göre çalışan sözleşmeli sağlık personeli, devlet memuru kadrosuna geçebilecek" açıklamasına Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk‘tan tepki geldi. 

Koncuk yaptığı yazılı açıklamada, "Toplumda sayıları 23 bini bulan 4/C'li çalışanlarımızın görmezden gelinmesi, aile yardımı ve çocuk parası gibi sosyal haklardan mahrum bir şekilde çalışmaya mahkum edilmiş modern kölelik sisteminin devam ettirilme arzusunu ortaya koymaktadır. Türkiye 23 bin mağdur çalışanımızın kadrolarını, sosyal haklarını vermeyecek kadar aciz bir ülke midir ki, çalışanlar arasında böyle bir ayrımcılığa gidilmiş ve 4/C'li çalışanlarımız adeta üvey evlat muamelesi görmüştür" dedi. 

Türkiye Kamu-Sen olarak 4/C'li çalışanlarında kadroya geçirilmesi gerektiğini belirten Koncuk, "4/B, 4/C, geçici, sözleşmeli, vekil gibi adlar altında güvencesiz personel çalıştırılmasına son verilmesi gerektiğini vurguluyoruz" diye konuştu.