ABD'yi Türk mermeri süslüyor

Yakın pazarlarda yaşanan sıkıntılara rağmen 2017'ye hızlı bir başlangıç yapan doğal taş sektörü ABD pazarında etkinliğini artırıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Selçuk Çevik, sektörün 5 aylık ihracat rakamlarına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

"İşlenmiş travertende ilk 5 ayda yüzde 21.8 artış gösterildi. İşlenmiş mermerde yüzde 4.4'lük bir artış gerçekleşti" diyen Çevik, Türk doğal taş sektörünün uzak pazarlarda daha etkili bir şekilde büyümeyi sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

Mermerin taşınması zor bir maden olduğuna dikkat çeken Çevik, "100'ün üzerinde ülkeye mermer ihracatı gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de deniz taşımacılığı uygun ancak kara taşımacılığı pahalı. Bu nedenle limanlardan uzak olan bölgelerde yakıt teşviki almak sektöre katkı sağlayacaktır" dedi.

Düşük petrol fiyatları fırsat oldu

En uzak pazarlardan biri olan Avustralya'nın ihracat yapılan ülkeler içinde 10'uncu sırada yer aldığını kaydeden Çevik, şunları söyledi:

"Türk firmaları, son dönemlerde yöneldikleri uzak pazarlardaki payını arttırmaya devam ediyor. 2 yıldır ucuzlama trendinde olan petrol fiyatlarını fırsata çeviren sektör, traverten ihracatında Amerika, Çin, Kanada, Hindistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ilk sıralarda yer alıyor."

"Teksas'ta en çok Türk mermeri kullanıldı"

Türk firmalarının Amerika pazarına yönelik satışına ilişkin bilgi veren Mustafa Çevik, "Bu pazarda bej mermer ve traverten en çok satılan ürünler. Teksas'ta evlerin bahçelerinde en çok Türk mermeri kullanıldı. Eyalette her evin havuzu bulunuyor. Ağırlıklı olarak havuz kenarlarında kullanılan Türk travertenlerinin kullanıldığı bir başka alan ise araç parkları. Washington, New York bölgesinde ise Türk doğal taşı daha çok iç mekanlar için tercih ediliyor" diye konuştu.

New Orleans'ta da Türkiye'nin pazardaki ağırlığının arttığını söyleyen Çevik, "Las Vegas'ta Türk mermeri kullanmayan otel yoktur. İtalya mermeri de satılıyor Amerika'da, ama Türk mermeri daha çok satılıyor." dedi.

"Latin Amerika ve Afrika pazarı için geç kaldık"

Sektörü geliştirmek, katma değerli ürünler üretmek ve sorunları çözmek için çalıştıklarını anlatan Çevik, "Ancak sektörümüz açısından önemli ve gelişmekte olan Latin Amerika ülkeleri ve Afrika gibi pazarlara açılmakta geç kaldık. Sadece fuarlar sayesinde müşteri bağlantıları yapabileceğimiz dönemler geride kaldı. Fuarlar tabi ki çok önemli fakat yeniliklere açık olmamız lazım birçok sektörün yaptığı gibi ikili iş görüşmelerine ağırlık vermemiz gerekiyor. B2B görüşmelerin çok daha faydalı ve daha uygun bütçeli olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.